ABD ordusu göçmenlerin askere alınmalarını askıya aldı

ABD ordusu göçmenlerin askere alınmalarını askıya aldı
ABD ordusu göçmenlerin askere alınmalarını askıya aldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trump, yönetimi geçen ay aldığı bu kararla ABD ordusunda devir yapan göçmenlerin tamamen temizleneceği yönünde çalışmaların başlatıldığını duyurmuştu.

GEORGE W. BUSH DÖNEMİNDE BAŞLAMIŞTI

Dönemin ABD Başkan George W. Bush, 11 Eylül saldırılarından daha sonra, ‘Ulusal Çıkar ’ programı dahilinde göçmenlerin orduda göreve alınmalarının peşinde hizmet karşılığı olarak vatandaşlığa geçmelerinin yolunu açmıştı.

sonra Başkan Barack Obama ’nın, ABD ’ye yasa dışı yollardan çocuk olarak getirilen genç göçmenlerin uygunlar listesine eklenmesiyle, Bush döneminde alınan kararlara destek vererek ABD ordusuna daha çok göçmen genç alarak takviye vermişti.

GÖÇMENLERİ ORDUDAN ATACAKLAR

Trump yönetimi ise, ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde tahsis yapan binlerce göçmen askerin sözleşmelerini iptal ederek ordudan atılacaklarını belirtiyor.

ABD ’de öğrenci vizesi gibi yasal statüye sahip olanlar ve göçmen ailelerin çocuklarından ABD ordusuna 2016 yılında 5 binden fazla göçmen alındı. acilen 10 bin kişi hizmet veriyor.

Savunma Bakanlığının verilerine göre 11 Eylül 2001 ’den bu yanlamasına ABD ordusunda tayin yapan takriben 110 bin göçmen Silahlı Kuvvetler üyesi olarak ABD vatandaşlığı kazandı.