SON DAKİKA

Haber Rizem

ABD Çin’e uyguladığı aidat uygulamasında arttırma gitti

ABD Çin’e uyguladığı aidat uygulamasında arttırma gitti
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 7:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin’in ABD’nin uygulamalarına misilleme yapmasından nedeniyle Trump’ın aldığı yeni kararı açıkladı. 5 bin Çin meşeli ürüne uygulanan aidat yüzde 25’e yükseltildi.

TRUMP RESMI TALİMATI VERDİ

Takriben 200 milyar dolarlık ürünü etkileyecek bu talimatı yerine getireceğini gösteren Lighthizer, şunları kaydetti:

“Başkan Trump bana 18 Haziran’da Çin’in ABD ürünlerine misilleme tarifeler getirmek suretiyle Amerikalı işçilere, çiftçilere ve şirketlere daha pozitif hasar vermesine cevaben yüzde 10 oranında gümrük vergisi getirilecek 200 milyar dolar değerindeki Çin ürünlerini belirleme direktifi verdi. Bu süreci 10 Temmuz’da başlattım. Başkan Trump, bu hafta ise öngörülen tarife oranını yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltmeyi değerlendirmem yönünde talimat verdi. Yüzde 25’lik tarife oranı, 10 Temmuz’da açıklanan ürünlere uygulanacaktır.”


BAŞVURU 5 BİN ÜRÜNÜ KAPSIYOR

ABD Ticaret Temsilciliğinin (USTR), Trump’ın 18 Haziran’da verdiği talimat doğrultusunda hazırladığı 5 bin Çin menşeli ürünün bulunduğu listede deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve kimyasal minerallerden sebze-meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine kadar o kadar fazla çeşitte mahsul yer alıyor.

Trump yönetiminin, bu adımı tıkanan müzakerelerin baştan başlaması için Pekin hükümetine karşın baskıyı artmak için aldığı belirtiliyor.

bu vesileyle, USTR tarife oranındaki yükselme nedeniyle kamuoyuna verilen yorum süresinin 30 Ağustos’tan 5 Eylül’e uzatıldığını bildirdi. Bu işlem, Amerikalı şirketlere söz konusu tarifelerin, faaliyetlerini nasıl etkileyeceğini USTR’ye transfer imkanı veriyor. Şirketlerin yaptıkları yorumlar haklı bulunursa USTR açıkladığı ürün listesinde değişim yapabiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER