SON DAKİKA

Haber Rizem

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 11:42 'de eklendi ve 168 views kez görüntülendi.

19 yıldır MS hastalığından dolayı yürüyemeyen Nejla Baş Meraloğlu, Rize ’nin İkizdere ilçesi Gürdere köyünde yer alan evlerine vasıta yolu olmadığı için annesi göre sırtında taşınarak ulaşabiliyor.

MAHALLELİ ARAZİDEN YOL GEÇMESİNE MÜSADE VERMEDİ

Mahalle sakinlerinin arazilerinden yol geçmesine izin vermediği için evlerine rahat bir patika yoldan gitmek zorunda kalan yüzde 85 engelli raporlu Meraloğlu annesine yük olduğunu söyledi.

“YOLDA ANNEMLE YUVARLANMA TEHLİKEMİZ VAR”

Annesinin her defasında kendisini ortalama 600 metrelik patika yolda sırtına aldığını, annesinin de sıhhat durumunun iyi olmadığını dile getiren Meraloğlu “Birilerine muhtaç olarak yaşamak çok zor bir koşul. Bu yol çok güvenli olmayan, bu yolda annem ile birlikte yuvarlanma tehlikemiz var. Annem de beni taşırken çok zorlanıyor çünkü ben sırtında bile duramıyorum. Benim sol tarafım felç gibi sol ayağımı hiç kullanamıyorum. Annemin sırtında bildiğiniz gönder gibi duruyorum, sıkı sıkı sarılamıyorum anneme, ayaklarımı havaya kaldıramadığım için ayaklarım taşlara değiyor. İkimiz de kafa üzeri düşme tehlikesi yaşıyoruz. Annem yolda beni taşırken iki üç kere dinlenmek zorunda kalıyor. Kendisi yürek hastası ve yürek krizi geçirecekmiş gibi oluyor. Kalbinde problem var, yaşlı 65 yaşında, azıcık da şişman” ifadelerini kullandı.

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor

“ÇOK ENGELLİ VAR, FAZLA DA ENGEL VAR”

Mahallelerinde sadece kendisinin engelli olmadığını ve birçok engelli olduğunu dile getiren Nejla Baş Meraloğlu “Derhal bizim evimizin altındaki evlerde bir tane KOAH hastası bir amcamız var, pozitif yürüyemiyor, nefesi tıkandığı için bu patika yol onu fazla zorluyormuş. 85 yaşında bir teyzemiz var, o da 2 büklüm. Onu el arabasında veya sırtlarına tartı yaparak taşıyorlar. diğer taraftan yüzde 99 görme engelli bir genç var. Onun da yollara biraz aşinalığı var ama yürürken yeniden yanına birisi oluyor. En ufak bir şeyde onunda düşme tehlikesi var. Bizim evimizin üzerinde tekerlekli sandalye ile gezmek zorunda olan bir amca var. Bu mahallede fazla engelli var, çok da engel var” dedi.

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor

“EVLADIMI GÖRÜNCE BEN DE ÇOK ÜZÜLÜYORUM”

39 yaşındaki kızı Nejla Baş Meraloğlu ’nu evine getirmek için sırtında taşımak zorunda kalan anne Gülseren Baş Meraloğlu ise bütün arazilerini yol için vermeye razı olduklarını, çocuğunu gördükçe üzüldüğünü dile getirdi. Anne Baş “Taşımakta zorlanıyorum, kalp rahatsızlığım var. Hele yukarıdan aşağıya inerken ikimizin beraber kafa üstü düşme ihtimali var. Kızımın hastalığından ötürü sarılamıyorum ve vücudum da kaldırmıyor. Evladımı görünce ben de fazla üzülüyorum. Diğer evladım da benzer hastalığa yakalanmış onun da gezme problemleri yükseklik göstermeye başladı. Ben evime çocuğumu kuytu bakımlı getirmek istiyorum. Evin önünde minik bir arazimiz var komple yol olarak alsınlar yeter ancak ben çocuğumu buraya gizli gizli getireyim” ifadelerini kullandı.

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor

“ÇOK KUVVET DURUMDAYIZ”

Yetkililerden mahallelileri bir araya toplayıp arayı bulmasını istediklerini dile getiren Baş “Bizim komşularımız bir araya toplanıp, uygun bir şekilde uzlaşma yoluna gitmemişler. Büyüklerimize sesleniyorum, komşularımızı bir araya getirerek, komşularımız da ellerini vicdanlarına koyarak bize yardımcı olsunlar. Benim çocuğum eve gelemedikten daha sonra ne malın kıymeti var ne yaşamın” şeklinde konuştu.

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor

600 metrelik yolu annesinin sırtında gidiyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER