SON DAKİKA

Haber Rizem

5 yüzyıllık eser aslına dönüyor

5 yüzyıllık eser aslına dönüyor
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 9:41 'de eklendi ve 123 views kez görüntülendi.

Çankırı’nın eski yerlerinden olan İmarethane hakkında Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, bilgiler verdi.

“BUGÜNE IŞIK TUTACAK”

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ÇAKÜ’ye tayin edilen İmarethane’de yapılması düşünülen projeler ve tarihi hakkına açıklamalarda bulunana Rektör Prof. Dr. Ayrancı, “15. yüzyıl yapılarından olan İmaret Camisi ve İmaret bugüne ışık tutacak. Geçmişin kültürünü, değerini anlayışını bizlere yansıtacak. 15. yüzyılda Sultan 2. Murat’ın kızını bölge Kasım Bey bununla birlikte ailelerinde İsfendiyar Beyin torunu Sultan 2. Murat ile evlendirmek suretiyle bir aile birlikteliği meydana getirdiler. Bu aile birleşiminden sonradan İsfendiyar Beyliği savaş olmaksızın Osmanlı’ya katıldı. Hatta rivayete kadar İstanbul’un fethine takviye veren komutanlar arasındaydı” dedi.

BÜYÜK AKIMLAR YAPACAĞIZ”

Rektör Ayrancı, “Bu Nedenle Çankırı’nın irfanıyla üniversitenin aklı bir araya gelecek ve büyük atılımlar meydana getireceğiz. Bu hem zihin bakımından ayrıca medeniyet bakımından keza de irfan bakımından yeni yola çıkmış olmak anlamına gelmektedir. Tek amacımız imaretin vakfiyesine uygun olarak yeniden canlanması ve Çankırı’nın kalbi olarak her tarafta merkezleşmesidir” biçiminde konuştu.

5 asırlık eser aslına dönüyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER