SON DAKİKA

Haber Rizem

4 minareli asma köprü ziyaretçi akınına uğruyor

4 minareli asma köprü ziyaretçi akınına uğruyor
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 10:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Andırın ilçesinde, Tufanpaşa ve Yeni Mahalle’yi 3 yıl önce asma köprüyle birbirine bağlayan Andırın Belediye Başkanı Tezcan, 15 gün önce açtığı, 360 metre uzunluğunda, 100 metre yüksekliğinde ve 2,5 metre genişliğindeki asma köprüsü ile mahalleleri 2’nci defa birbirine bağladı.

300 BİN LİRAYA MÜLK OLDU

Piyasada 5 milyon liralık maliyetin çıkarıldığı köprünün projesini çizip, belediye işçilerine yaptıran Başkan Tezcan, 6 ayda tamamlanan köprü için 300 bin lira harcadı.

Diğerlerinden ayrı olarak beton sütunlar yerine minare şeklinde direklerin kullanıldığı köprünün her iki tarafına da 210 bin metrekarelik mesire yapıldı.

4 minareli asma köprü ziyaretçi akınına uğruyor

“BU KADAR İLGİYİ BEKLEMİYORDUK”

Yapımında 30 ton dut ağacı ile 20 ton demirin kullanıldığı köprü, açıldığı günden bu yanlamasına büyük ilgi fark etti ve ünü kısa sürede yurt dışarıda da duyuldu.

Türkiye’nin dört bir yanından insanların ziyaret ettiği köprüyü bakmak için İngiltere, Almanya, Danimarka ve Fransa’dan da gelenler oldu. Yapımı esnasında bir an olsun işçilerin yanından ayrılmayan ve nasıl yapılacağını tanım eden Başkan Tezcan, köprünün alaka göreceğini bildiklerini; fakat bu kadarını beklemediklerini söyledi.

4 minareli asma köprü ziyaretçi akınına uğruyor

ÜZERİNDEN ARAÇ GEÇEBİLİYOR

Köprünün, bin 200 ton nakliye kapasitesine sahip, üzerinden araç da geçebilecek genişlikte, dünyanın en uzun ve en geniş asma köprüsü olduğunu kaydeden Tezcan, “Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden köprümüzü görmek için halk müziği akın akın geliyor. Demin çevre düzenlememiz tamamlanmadı fakat buraya gelen insan on binlere ulaştı. Dünyada üzerinden vasita geçebilen tek asma köprünün bu olduğunu düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda buraya daha çok turist geleceğini ümit ediyorum.” diye konuştu.

4 minareli asma köprü ziyaretçi akınına uğruyor

“AVRUPA’DA TELEVİZYON KANALLARINDA GÖRDÜK”

Asma köprüyü gezenler ise yüksekte olmanın öbür duygu olduğunu belirtirken, minerali olmasının köprüye öbür alımlılık kattığını söyledi. Köprüyü gezenlerden bir gurbetçi, Kanada’dan geldiğini belirterek, “Biz bu asma köprüyü Avrupa televizyon kanallarında gördük. Ülkemizde böyle bir köprünün yapıldığını duyunca derhal Andırın’a geldik doğrusu müthiş bir köprü olmuş. Azıcık ürpersek de büyük bir coşku içerisinde geçiyoruz. Yapanlardan Allah razı olsun, hoş bir hizmet.” dedi.

“BURAYA TURİST GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM”

Köprüyü gezenlerden Suudi Arabistanlı tur rehberi ise İstanbul’dan ayrılıp, ülkesine dönmek isterken, televizyonda köprüyü gördüğünü belirterek, “İstanbul’daydım. Televizyonda minareli asma köprüyü görünce dayanamadım ve derhal Gaziantep’e oradan da Andırın’a geldim. Fiilen muhteşem bir güzellik. Ülkeme gittiğimde burayı anlatacağım ve buraya turist getirmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER