SON DAKİKA

Haber Rizem

2.dönem TEOG sınav öncesi öğrencilere 8 önemli ipucu

26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak olan ikinci dönem TEOG sınavı öncesi uzmanlardan öğrencilere uzmanlarda çok önemli uyarılar geldi.

2.dönem TEOG sınav öncesi öğrencilere 8 önemli ipucu
Bu haber 04 Nisan 2017 - 11:54 'de eklendi ve 629 views kez görüntülendi.

2016 – 2017 eğitim öğretim yılı içinde yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı öncesi uzmanlar kritik uyarılarda bulundu. 26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak olan ikinci dönem TEOG sınavında nelere dikkat edilmeli? 2017 TEOG sınavında hangi sorular sorulacak? 

1-Kolay olanla başlanmalı

Motivasyonu artırmak için bilinen konulardan başlamak derse daha çabuk adapte olmayı sağlar. Bu sebeple çocuk daha kolay olarak gördüğü dersle çalışmaya başlayabilir.

2-Çalışma sırasında abur cubur yeme

Bu tamamen test çözme zamanı ile ilgilidir. Çünkü sınav esnasında bir şeyler yemek yasaktır. O sebeple test çözerken de aynı sınav ortam sağlanmalıdır. Bir şeyler yiyip içmek ayrıca dikkati dağıtan unsurdur.

3-Bütünü parçalara böl, bitirme duygusunu artır

Anne ve babaların yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğa “Sürekli ders çalışman gerekiyor” baskısı yapmalarıdır. Sürekli ders çalış denilmesi çocuğa uçsuz bucaksız bir yol gibi gelir. Anne ve babalar ders çalış veya bugün ders çalıştın mı yerine bugün matematik dersinden üstlü sayılardan 10 soru çöz, Türkçe dersine şu konuyu tekrar et gibi bütünün parçalara bölünmüş halini çocuklarına sunmalıdır. Bu şekilde çocuğa daha hedef odaklı gelecek ve çalışacaktır.

4-Zor derslerin arasına iyi yapabildiği dersleri koy

Her dakika yapamadığını yapmaya çalışmak bir süre sonra motivasyon düşüklüğüne yol açar. Bunun önüne geçmek için aralara yapabildiği, kolay dersler, sorular konulmalıdır. Çocuğun her soruda zorlanmıyorum, yapıyorum hissine ihtiyacı vardır.

5-Önce ders, sonra ödül

Çocuğun önceliğini öğrenmesi gerekiyor. Ders çalışma karşılığında öğrenci iyi şeyler olacağını bilmelidir. Ebeveynler derslerini bitirme karşılığında onları mutlu edecek sinema, tiyatro gibi minik, mutlu edecek ödüller verebilir.

6-Anlamadığın konu ya da soruda diretme, bir gecelik uykuya izin ver

Sınavda zor bir soruda takılıp kalmanın önüne geçmek için de bu alışkanlığın kazanılması gerekiyor. Beyin uykuda da düşünmeye devam eder. Konu tekrarları genellikle uykudan önce yapılmalıdır. Zorlanılan konular varsa sabah daha dinlenmiş bir zihinle tekrar edilmelidir.

7-Yanlışların üstünden konu tekrarı yap

Konu tekrarı çocuklara çok anlamsız gelebiliyor. Ben zaten biliyorum bunu şeklinde düşünüyorlar. O zaman o konuda çocuğunuza testler çözdürün. Çıkan yanlışlar var ise onların üzerine gidin. Soru çözdükten sonra hangi konuların tekrarı yapılmalı daha sağlıklı ortaya çıkar.

8-Cep telefonunu yan odada bırak

Ne olursa olsun test çözen, sınav çalışan çocuklar telefondan uzak tutulmalıdır. Sınav esnasında da telefon yanında olmayacak. Buna alışılmalı test çözerken. Ayrıca telefon dikkat dağıttığı için çalışma esnasında öğrenmeyi olumsuz etkiler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER