SON DAKİKA

Haber Rizem

19 milyon birey bayram tatilinde yollara düştü

19 milyon birey bayram tatilinde yollara düştü
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 17:24 'de eklendi ve 180 views kez görüntülendi.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Cahit Turhan, Kurban Bayramı tatili boyunca hava, kara, demiryolu ulaşımında vatandaşların sevdiklerine sorunsuz bir şekilde kavuşması için yoğun çalışma yaptıklarını söyledi.

UÇUŞLARIN YÜZDE 51’İ İSTANBUL’DAN

Bayramda turizme karşın havalimanlarından hizmet alan gezgin sayısının iç hatlarda 2 milyon 386 bin, dış hatlarda ise 3 milyon 749 bin olduğunu belirten Turhan, böylece toplamda turizme karşın havalimanlarından toplam 6 milyon 135 bin yolcuya hizmet verildiğini açıklama etti. Söz konusu gezgin trafiğinin yüzde 51’inin İstanbul’daki havalimanlarında gerçekleştiğine dikkati çeken Turhan, “Burada hizmet verilen yolcu sayısı takriben 3 milyon 115 bin oldu.” diye konuştu.

GÜNLÜK YOLCU SAYISINDA ARTIŞ

Turhan, Kurban Bayramı tatili her tarafında turizme yönelik havalimanlarının uçak trafiğinin iç hatlarda 16 bin 678, dış hatlarda ise 23 bin 333 olarak gerçekleştiğine muhabere ederek, tatil boyunca turizme karşın havalimanlarında hizmet verilen günlük sıradan gezgin sayısında geçen yılki Kurban Bayramı tatiline tarafından dış hatlarda yüzde 10,95, toplamda ise yüzde 6,06 çoğaltma olduğunu kaydetti.

Hizmet bahşedilen günlük sıradan yolcu sayısı açısından Antalya Havalimanı’nda dış hatlarda yüzde 21, toplamda yüzde 18 çoğaltma gerçekleştiğini açıklayan Turhan, Muğla Dalaman Havalimanı’nda iç hatlarda yüzde 8, dış hatlarda yüzde 17, toplamda yüzde 14 artış olduğu bilgisini verdi. Turhan, “Muğla Milas Bodrum Havalimanı’nda iç hatta yüzde 4, dış hatta yüzde 59, toplamda yüzde 20 büyüme oldu. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda dış hatta yüzde 19, toplamda yüzde 6 çoğaltma gerçekleşirken, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda dış hatta yüzde 11, toplamda yüzde 5 ve Alanya Gazipaşa Havalimanı’nda iç hatta yüzde 44, dış hatta yüzde 70, toplamda yüzde 58 çoğalma görüldü.” ifadesini kullandı.

OTOBÜSLERLE TAŞINAN YOLCU SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

Türkiye genelinde 343 otobüs firmasının 8 bin otobüsle hizmet verdiğine muhabere eden Turhan, vatandaşların sorun yaşamamaları için B2 ve D2 belgelerine açıklanmış otobüsleri yararlanma izni verdiklerini, bu nedenle hizmet bahşedilen otobüs sayısının 10 bine çıktığını aktardı.

Turhan, bayram tatili boyunca söz konusu seferlerle taşınan gezgin sayısının 10 milyona yaklaştığını belirterek, kendi araçlarıyla memleketlerine veya tatil beldelerine dışarı giden vatandaşların da sayısının epeyce pozitif olduğunu kaydetti.

“DEMİRYOLUNDA YAKLAŞIK 5 BİN PERSONEL HİZMET VERDİ”

Kurban Bayramı’nda artan yolcu talebinin karşılanması için TCDD Taşımacılık AŞ kadar yüksek çabuk tren ve konvansiyonel trenlerde ilave sefer ve vagonlarla ek bütün 55 bin koltuk kapasitesi sağlandığını anlatan Turhan, sadece YHT’lerde değil, konvansiyonel ve yöresel trenlere de talepler doğrultusunda dağıtılmış tiplerde vagonlar ek edildiğini söyledi.

TCDD Taşımacılık AŞ göre YHT’lerle 528 sefer, konvansiyonel trenlerle 240 sefer, yöresel trenlerle bin 800 sefer, Marmaray ve Başkentray ile 4 bin 620 sefer gerçekleştirildiğini dile getiren Turhan, toplamda 7 bin 188 gezgin tren seferiyle 2 milyon 75 bin vatandaşın yolculuk ettiğini belirtti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER