SON DAKİKA

Haber Rizem

1000 takvim Artvin Kalesi 2019’da ziyarete açılacak

1000 takvim Artvin Kalesi 2019’da ziyarete açılacak
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 16:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1000 takvim Artvin Kalesi 2019’da ziyarete açılacak

Çoruh Nehri kenarında yer alan 1000 yıllık Artvin Kalesi, çevre düzenlemelerinden sonradan turizme kazandırılarak ziyarete açılacak.

1/16

Gürcü Krallığı’nın 10. yüzyılda yapı ettirdiği tahmin edilen kale, büyük kasaba girişindeki Çoruh Nehri’nin kenarında bulunan sarp kayalığın üzerindeki görkemli görüntüsüyle doğa ve tarih meraklılarını kendine hayran bırakıyor.

2/16

Askeri alan sınırları içerisinde bulunduğu için özel izinle gezilebilen kalede, turistik ziyaretler gerçekleştirilemiyor.

3/16

2004 yılında restorasyonu yapıldıktan daha sonra, 2012 yılı içerisinde ışıklandırılan şehrin en eski tarihi yapısı özelliğine sahip kalenin, Artvin Belediyesi’nin girişimleriyle çevre düzenlemesi yapıldıktan daha sonra ziyarete açılması planlanıyor.

4/16

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, kalenin kaya üzerine inşa edilmiş muhteşem bir yapı olduğunu söyledi.

5/16

Yalçın Kurt, kalenin turizme kazandırılması için geçmiş yıllarda bir restorasyon yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:”Kalemizi turizme açabilmek için şu an çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları gibi alt inşa çalışmalarının yapılması gerekli.

6/16

Bir tedarik Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan ödenek çıktı. Biz de kurum olarak ayrıca teknik yardım vereceğiz ayrıca de restorasyon ihtiyacıyla ilgili zorunlu yardımlarda bulunacağız.

7/16

Bu kalemizi Artvin turizmine kazandırmak için Artvin Belediyesi ile işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki günlerde bu işlem başlayacak”

8/16

Şehirde Artvin Kalesi haricen kazı çalışmaları tamamlanan Şavşat Kalesi’nde de restorasyon yapılacağını ifade eden Kurt, buranın da turizme açılacağını söyledi.

9/16

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, geleceğini turizmde arayan bir kentin, turizme yönelik bütün değerlerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

10/16

Kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerlere de sahip olduğundan bahseden Kocatepe, “Artvin Kalesi de ilimizdeki onlarca değerden bir parça başına.

11/16

Yıllarca ziyaret edilemeyen bir kale. Biliyoruz ki tarihi eserlerimize sahip çıkmadığımızda ya insan eliyle değil ediliyor ya da bakımsızlıktan çöküp gidiyor.

12/16

Askeri alan içinde olduğu için korunmuş ve dönem dönem de bakımları yapıldığı için sapasağlam ayakta” dedi.

13/16

Kocatepe, kalenin şehrin destinasyon merkezi olmasını istediklerini de anlatarak, bunun için kalenin ilk kez askeri bölge sınırlarından çıkarıldığını ve yapılan projeyle 750 bin lira takviye aldıklarını belirtti.

14/16

Kalede bir dizi restorasyon gerçekleştirileceğinden bahseden Kocatepe, 2019 yılında Artvin Kalesi’nin artık uzak görünen bir yer yok, aralıksız gezilen bir alana dönüşeceğini vurguladı.

15/16

Çoruh nehri kenarında yer alan Artvin Kalesi…

16/16

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER