SON DAKİKA

Haber Rizem

Antibiyotik kullanımı nasıl olmalıdır? Antibiyotik ne süre, nasıl kullanılmalıdır?

Antibiyotik kullanımı nasıl olmalıdır? Antibiyotik ne süre, nasıl kullanılmalıdır?
Bu haber 11 Aralık 2018 - 12:17 'de eklendi ve 1.865 views kez görüntülendi.

Burun akıntısı, halsizlik, üşüme… çok eskiden bu belirtileri hisseden herkes antibiyotiğe sarılırdı. Bundan Böyle antibiyotik kullanmanın her koşulda faydalı olmadığı, hatta süre içinde vücudun bağışıklığını olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Hatalı koşullarda antibiyotik kullanımının hastalığa çare olmadığı gibi vücudu da yıpratabileceğini söyleyen Liv Hospital İstanbul Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Z. Çağla Karakoç antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

BİLİNÇSİZCE KULLANILINCA DAYANIKLILIK GELİŞİYOR

Antibiyotikler 1940’lı yıllardan beri bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ve tıpta çığır açan mucize ilaçlardır. Maalesef günümüzde antibiyotiklerin bilinçsizce kullanımı sonucu o kadar fazla antibiyotiğe aleyhinde direnç gelişmiştir. Eğer tedbir alınmaz ise Dünya Afiyet Örgütü’nün de belirttiği üzere antibiyotik öncesi çağa doğru gidiş kaçınılmazdır. Antibiyotiksiz bir dünyada kolay enfeksiyonlarla ölümler, organ nakillerinin durması, ameliyatlar sonrası enfeksiyonların artışı gibi durumlarla aleyhinde karşıya kalınacaktır.

ÖLÜMCÜL OLABİLİR

BU NEDENLE toplumdaki bireylerin; grip ve soğuk algınlığı gibi virüs enfeksiyonlarında antibiyotikleri bilinçsizce kullanmaması, antibiyotiklerin alev düşürücü ve ağrı kesici özelliklerinin olmadığının bilinmesi, doktor dışı tavsiyeler ile antibiyotik kullanılmaması ve doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin ise önerilen doz ve sürede kullanılması konusunda bilinçlendirilmesi önemlidir. Antibiyotikler masum ilaçlar değildir ve kimi kişilerde nadir de olsa ölümle sonuçlanabilecek ast etkilerle sonuçlanabilir. BU NEDENLE hekim kontrolü fazla önemlidir. Hem boğaz ağrısı ve ateşi olan hastada boğaz kültürü alınması, idrar yakınmaları olan hastada idrar kültürü, balgam çıkartan hastada balgam kültürü alınarak kültür sonuçlarının doktor tarafından değerlendirilerek antibiyotik reçete edilmesi de bir öteki kayda değer noktadır.

BOŞBOĞAZ ANTİBİYOTİK KULLANIMININ AST ETKİLERİ NELER OLABİLİR?

• Antibiyotikle ilişkili olarak ishal oluşabilir.
• Bağışıklık sistemine zarar verdiği ve vücuda yardımsever mikroorganizmaların olduğu florayı değiştirdiğinden antibiyotik direnci gelişip, hastalıklar daha ciddi boyutlara ulaşabilir (zatürre, sinüzit, menenjit vb.).
• Obeziteye yol açabileceği konusunda fikirler vardır.Bağırsak florasını değiştirerek hastalarda obeziteye neden olabilir.
• Alerji olasılığı vardır. Aşırı ve gereksiz antibiyotik kullanımında flora değişimi ve mukozal bağışıklığın azalması sonucu alerjik hastalıklara akıntı artar.
• Böbrek fonksiyonlarında biçimsizleşme; bilhassa, böbrek hastalığına eğilimi olan kişilerde aminoglikozidler gibi bazı antibiyotiklerin toksik olduğu unutulmamalıdır.
• Karaciğer toksisitesi de muhtemel tabi etkiler arasındadır.

AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANIMI NEDİR?

İdeal antibiyotik kullanımı için, tanının içten konulmuş olması (laboratuvar tetkiklerinden bilhassa bir etken izolasyonu ile kanıtlanmış bakteriyel enfeksiyon) gereklidir. Dürüst teşhis sonrası uygun ve etkili antibiyotik, bunun en yerinde yoldan, en etkin dozda ve en uygun süreyle, yerinde aralıklarla verilmesinin esas olduğu unutulmamalıdır. Buna “mantıklı antibiyotik kullanımı” denilir. Bu, bizi dünyada artan bir şekilde yaygınlaşan ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisini güçleştiren antibiyotik direncinden, aşırı antibiyotik kullanımının tıbbi, ekonomik ve toplumsal sakıncalarından koruyarak, dinç kuşaklar oluşmasına katkı sağlar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER