Türk Mucit Benzin ve Motorine Alternatif Yakıt Yaptı
- Ekonomi

Türk Mucit Benzin ve Motorine Alternatif Yakıt Yaptı

AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, dizel ve benzinli araçlar için daha çevreci, daha bereketli, daha ucuz ve ulusal bir akaryakıt geliştirdi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde çalışmalarına sürekli Faruk Durukan, “Gelişmekte olan değil, gelişmiş Türkiye” sloganıyla faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’de bir fazla buluşa imza atan Durukan, son olarak dışa tiryakilik oranının yüksek olduğu mazot sektöründe incelemeler yaptı. Araştırmalar sonucunda geliştirilen iki cins mazot hem dizel motorlar için ayrıca de benzinli araçlar için kullanılabiliyor.

ARAÇLARIN EMİSYON DEĞERLERİNİ YÜZDE 50 AZALTIYOR

Yeni geliştirilen yeni akaryakıt ile araçların emisyon değerlerinin yüzde 50 civarında azaldığını ifade eden Durukan, araçların performanslarında da manâlı bir büyüme olduğunu söylüyor. Yerli imkanlar ile Türkiye’de geliştirilen ve üretilen yeni yakıt aynı zamanda fiyat oranıyla da benzeri ürünlerden daha ucuza mal edilebiliyor.

“YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLIYOR”

Çalışma hakkında bilgi veren Faruk Durukan, “Bu elde ettiğimiz yeni bir yakıt türüdür. Bu mazota kadar şu lahza yüzde elli daha tasarruflu olmakta. Dünyada bir ilktir. Çevre dostudur. Tam yanmayı sağladığı için havaya monoksit gazını bırakmıyor. Bu Vesile Ile yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Bu gün 6 lira gibi düşündüğümüz bir litre mazotu 3 liradan kullanabiliyorsunuz. Artı olarak tam yanmayı sağladığı için hava kirliliğinin de sonu olmuş oluyor. Bu alıştırma için berat başvurularında da bulunduk. Testlerde yanma farkının yarı yarıya olduğu fazla açık bir şekilde görüldü. Bu sadece araçlar için değil gemiler için, enerjinin çok kullanıldığı traktörler için, bir fazla alanda yüzde elli tasarruf sağlayacak” dedi.

Yeni akaryakıtın kullanıldığı araçta yapılan testlerde motor emisyon değerlerinin mazota göre yüzde 50 oranında azaldığı gözlendi.