SON DAKİKA

Haber Rizem

TBMM’de Atatürk’ün Vasiyeti Tartışması

TBMM’de Atatürk’ün Vasiyeti Tartışması
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:43 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Atatürk’ün vasiyeti tartışması çıktı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Türkiye’nin kanunları bellidir, Türkiye’nin mevzuatı bellidir, bu yönetmelik ve kanunlar çerçevesinde hareket edilir ve herkes bu kanunlara uygun şekilde fiillerini ve sorumluluklarını yerine getirmekle aleyhinde karşıyadır. Burada Iş Bankası hisseleriyle alakalı tartışmada da kanun ve nizam, hukuk ne diyorsa o olacaktır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2019 Merkezi Yönetim bütçe görüşmeleri devam ediyor. AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Ahmet Özdemir, keza Meslek Bankası keza de CHP’ye açılan davaları hatırlatarak, 2002 yılında ve 2004 yılında açılan davalarda Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve bir mirasçı Cumhuriyet Irk Partisi’nden hisselerini istediğini ifade etti. Özdemir, “Cumhuriyet Millet Partisi altı yıl süreyle bu hisselerin bedelini ödememiş lakin tevdi mahalli görev ederek bunu bir lokal mahkemede depo etmiş. Şu Anda, Siyasi Partiler Kanunu’nda bir hüküm var, 67’nci maddede: ‘Partiler ticari faaliyetlerde bulunmaz’ diyor. Türk Ticaret Kanunu’nun 3’üncü maddesine göre de bankacılık faaliyeti bir ticari iş. Dolayısıyla sahiden Cumhuriyet Millet Partisi bir ticari faaliyette bulunmuş oluyor her ne dek söylediklerinin dürüst olduğunu farz edersek, bu paradan bir gelir elde etmiyorsa da. Lakin şu var: Cumhuriyet Irk Partisinin Iş Bankasının yönetimine verdiği isimler var, bu isimler de buradan ödenti alıyorlar. Hemen bu, bir hileli rekabet diğer partiler açısından” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna aktarıldığını söyledi. Kurumların hesaplarına bakıldığında aktarılan paraların konu ile ilgili kullanılmadığını hatta kayda değer bir arz paranın boşta durduğunu savunan Özel, “Bu, sizin elinizde biçare edilmiş kurumların sorumluluğundadır. El attığınız Meslek Bankası Türkiye’nin en büyük, dünyanın ilk 100’deki 96’ncı bankasıdır. Yani nasıl yönetiliyorsa, şimdi ne yapılıyorsa şu andaki, bundan önceki yöneticileri ve bugünkü yöneticileri ne yapıyorlarsa içten yapıyorlar fakat Türkiye’nin en karlı bankasıdır, dünyanın göz bebeği ilk 100’ün 96’ncı sırasındadır. Lakin siz bu iyi işleyen kurumu bir şekilde tartışmaya açarak, bir şekilde o konuda kesin olmama yaratarak Türkiye’nin en büyük bankasına çökülebileceği, el konulabileceği izlenimini yaratarak ayrıca Iş Bankası’na hem Türkiye ekonomisine ayrıca Türkiye’nin dünyadaki algısına zarar vermeye devam ediyorsunuz” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da şöyle konuştu:

“Türkiye’nin kanunları bellidir, Türkiye’nin mevzuatı bellidir, bu mevzuat ve kanunlar çerçevesinde hareket edilir ve cümbür cemaat bu kanunlara uygun olarak fiillerini ve sorumluluklarını yerine getirmekle karşı karşıyadır. Burada Iş Bankası hisseleriyle alakalı tartışmada da kanun ve nizam, hukuk ne diyorsa o olacaktır.”

Muş, CHP’ye Atatürk’ü kalkan olarak kullanmaktan vazgeçmelerini isteyerek, “Kendi fikirlerinizle çıkın. Ulusal kahramanlar arasında ayrımcılık yapmayın. Bu ayrımcılık dilinden vazgeçin. Kendinizi milletin efendisi olmaktan vazgeçin. Halen akıllanmadınız” biçiminde konuştu. – ANKARA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER