SON DAKİKA

Haber Rizem

Tayland Seçime Gidiyor

Tayland Seçime Gidiyor
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:44 'de eklendi ve 89 views kez görüntülendi.

Tayland’da 2014 yılında yaşanan askeri darbenin arkasında yapılamayan genel seçimler 24 Şubat’ta yapılacak.

Tayland Seçim Komisyonu, 2014 yılında darbe sonrası iktidara gelen cunta yönetiminin gerisinde yapılacak genel seçimlerin tarihini açıkladı. Tercih Komisyonu, 24 Şubat’ta genel seçime gidileceğini duyurdu. Cunta yönetiminin darbenin arkasından getirdiği siyasi faaliyet yasağının kaldırıldığı ilan edilmeden önce seçim tarihini açıklayan komisyon, seçim sürecinde anayasal kurallar çerçevesinde bölge halkının ve siyasi partilerin siyasi aktivitelerde bulunabileceklerini duyurdu.

Darbe sonrası iktidara gelen Cunta yönetimi, eski Başbakan Yingluck Shinawatra’nın demokratik yollarla seçilmiş hükümetine karşısında aylar süren protestolardan sonradan düzeni sağlamak için siyasi faaliyetlere katı yasaklar getirmişti. Ancak Şubat ayında yapılacak seçimler için siyasi partilerin örgütlenebilmesi nedeniyle Eylül ayında yasağı gevşetmeye başladı.

Güneydoğu Asya’nın en zinde ikinci ekonomisine sahip Tayland’da demokrasinin düzelmesi için umutları yeşerten bu seçimde eski Başbakan Thaksin Shinawatra’nın desteklediği popülist siyasi hareket göre muhalefet edilmesi ve askeri ve kraliyetçi kuruluşa karşısında olan kırsal alandaki kesimler kadar desteklenmesi bekleniyor. – BANGKOK

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER