SON DAKİKA

Haber Rizem

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Açıklaması
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:42 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye tarımda iyi bir noktada, kaynaklarını iyi değerlendiren bir ülke. Biz bu başarıyı bu coğrafyada Azerbaycan ile paylaşmak isteriz” dedi.

İki jurnal resmi ziyaret kapsamında Bakü’de Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının katıldığı meslek forumuna Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Karimov ile birlikte katılan Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımdaki başarısını Azerbaycan ile paylaşabileceğini söyledi.

“Biz bu başarıyı bu coğrafyada Azerbaycan ile paylaşmak isteriz”

Tarımı olmayan ülkenin mutfağı olmayan eve benzediğini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Bugün Türkiye 3 milyon tarım işletmesiyle, 5 milyon tarımsal istihdamıyla, 38 milyon hektar tarım arazisiyle, 52,2 milyar dolar tarımsal hasılasıyla, 17 milyar dolar tarımsal ihracatıyla Avrupa’nın itici gücü. Bugün itibariyle Avrupa’da tarımsal hasılada birinci, dünyada yedinci lakin toprak kaynakları bakımından baktığınızda dünyada 17. sıradayız. Türkiye tarımda iyi bir noktada, kaynaklarını iyi değerlendiren bir ülke. Biz bu başarıyı bu başarıyı dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile paylaşmak isteriz” dedi.

“İki ülke olarak güçlerimizi birleştirirsek, özellikle bu coğrafyada 21 trilyonluk bir Pazar var”

Forum ardından gazetecilerin sorularına cevap veren Bakan Pakdemirli, “Azerbaycan ile tarımsal ticaretimize baktığınız zaman yalnızca 130 milyon dolarda kaldığını görüyoruz. Bunu daha pozitif nasıl artırırız bunu konuşuyoruz. Azerbaycan, Orta Asya ve Rusya pazarına hitap ediyor, Türkiye de Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’ya hitap ediyor. İki ülke olarak güçlerimizi birleştirirsek, bilhassa bu coğrafyada 21 trilyonluk bir pazar var, bu pazar ciddi bir potansiyel içeriyor” şeklinde konuştu.

Tarımsal sigortalar ile ilgili yapılan anlaşmanın hatırlatılması üzerine Bakan Pakdemirli, tarım sigortasının Türkiye’de galibiyet ile yürütülen bir model olduğunu kaydederek, aynı modelin Azerbaycan’da da oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. – BAKÜ

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER