SON DAKİKA

Haber Rizem

Rize’de 500 modifiye araca operasyon yapıldı

Rize’de 500 modifiye araca operasyon yapıldı
Bu haber 19 Aralık 2018 - 19:39 'de eklendi ve 230 views kez görüntülendi.

Aytekin KALENDER/RİZE – RİZE İl Güvenlik Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri vatandaşlardan gelen ‘modifiye araçların yoğun gürültü yaptığı’ şikayeti üstüne bir yılda 500 araca işlem yaptı. 

2017 Kasım ayında görüntü kirliliğiyle ilgili fazla şikayetlerin gelmesi ile sivil ekipler oluşturduklarını açıklayan Rize Trafik Tescil ve Teftiş Şube Müdürü Başkomiser Akıllı Özkan, “Güvenlik müdürümüzün talimatı ile sivil ekipler oluşturduk. Bu arkadaşları önce kursa gönderdik. Modifiye araç nasıl olur, nasıl yapılır şeklinde sanayide eğitim aldılar. Eğitim sonrası arkadaşlar sivil araçlarla kontrol stratejisini planladık. Aracın yaylarını keserek yere dürüst yaklaştırılması, bambaşka ve aykırı ışık donanımı üzerinde uygulama başlattık. Geçtiğimiz Aralık ayında başladığımız denetimlerde şuana değin yaklaşık 500 araca işlem yapıldı. Ayrıca bu araçların teknik şartlara uygunluğunun sağlanması bakımından teknik tetkik sevk edildi. Teknik muayeneye gitmekte mali bir külfet gerektiriyor. Bu konuda denetlemelerimiz devam ediyor.” dedi.

‘HIZ VE DRİFT YAPMA EYLEMLERİNE YÖNELİYORLAR’

Hem denetim, hem teknik tetkik ile beraber modifiye vasıta sayısının ayrıntılarıyla azaldığına uyarı çeken Özkan, şunları söyledi:

“Tutarsız ışık kullanımında son bir ayda 45 araca operasyon yaptık. Sivil ekipler hala görevi başında çalışıyor. Menderes bulvarı üstünde iki ekip geceleri aralıksız tutarsız ışık donanımı üzerine kontroller yapıyor. Denetimlerimiz hangi konuda şikayet geliyorsa o konuya yönelik sürüyor. Mavi, beyaz, kırmızı ışık takılarak yönetmelikte açıklanmış standartların dışında ışık takan sürücüler oluyor. Trafik güvenliğini tehlikeye sokuyorlar. Belki bir takım duygularını hoşnutluk ediyor olabilirler fakat trafik ortamında sadece onlar yok. Öteki sürücülere hastalık vermeye kimsenin hakkı değil. Yeni sürücü belgesi bölge sürücülerimiz birincil etapta sürat yapma drift gibi bir takım eylemlere yöneliyor. Bunlar özel pistte özel eğitimle yapılabilecek hareketler. Bunu trafikte yaparsanız başkalarına hasar verirsiniz. Kurallara yerinde güvenli bir şekilde araç kullanalım. Rize ’de fazla drift ihmali olmuyor. Olanlara da derhal müdahale ediyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER