Paladyum, 16 Yıl Sonra Ilk Defa Altının Fiyatını Geçti

Paladyum, 16 Yıl Sonra Ilk Defa Altının Fiyatını Geçti
Paladyum, 16 Yıl Sonra Ilk Defa Altının Fiyatını Geçti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doların değerinde kazanması ve ticaret savaşı endişeleriyle emtia piyasasında birçok mahsul ve kıymetli metalin bedel kaybettiği 2018 yılında paladyum, en iyi performans bildiren metaller aralarında yer aldı. Araçlarda ve taşıtlarda yer alan katalitik konvertör yapımında kullanılan paladyum, hibrit araçlarda da tercih ediliyor. Son dönemde katalitik konvertöre olan talebin artmasıyla paladyumun da fiyattı yükseldi. Paladyumun ons fiyatı, 2002’den bu yandan birincil kez altının tahtını salladı.

16 YILIN ARDINDAN ILK KEZ ALTININ ÜZERINE ÇIKTI

5 Aralık’ı 1.238,64 dolarla kapatan paladyumun ons fiyatı, 16 yılın arkasından birincil defa altının ons fiyatının üstüne çıktı. Altının ons fiyatı ise önceki günü 1.237,17 dolardan tamamlamıştı. Paladyumun ons fiyatı, en son Ağustos 2002’de altının ons fiyatının üzerine çıkmıştı. Paladyumun ons fiyatı Ağustos 2002’yi 336 dolardan, altının ons fiyatı da 312,75 dolardan tamamlamıştı.

YILIN BAŞINDAN BU YANLAMASINA MAKSIMUM KAZANDIRAN ÜÇÜNCÜ DEĞERLI METAL

BU VESILEYLE, 5 Aralık 2018 tarihi baz alındığında, 18 emtia arasında fiyatı yılın başından bu yana yüzde 16,3 gelişen paladyum, en fazla kazandıran üçüncü değerli metal oldu. Altın ise laf konusu dönemde yüzde 5 layık kaybetti. Yılın başından bu yana azami kazandıran emtia yüzde 51,3 ile doğal gaz olurken, azami kaybettiren yüzde 20,2 ile kurşun olarak belirlendi.

“YATIRIMCILARIN PALADYUM ÜZERİNDEKİ HASSASİYETİ AZALACAK”

Capital Economics Kıdemli Emtia Ekonomisti Ross Strachan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ileriki aylarda Çin’in hayal kırıklığı oluşturacak bir otomobil satışına sahip olacağını ve yatırımcıların paladyum üzerindeki hassasiyetinin azalacağını belirterek, paladyumun altına sağladığı üstünlüğün uzun sürmeyeceğini söyledi.