SON DAKİKA

Haber Rizem

Nar suyunda hangi vitaminler var? Nar suyunun şahane faydaları…

Nar suyunda hangi vitaminler var? Nar suyunun şahane faydaları…
Bu haber 11 Aralık 2018 - 13:17 'de eklendi ve 1.846 views kez görüntülendi.

Havaların soğumasıyla hastalıklarda büyüme olduğunu gösteren uzmanlar, hastalıktan korunmak için nar suyu içilmesini, içeriğindeki çoğu yardımsever biyoaktif bileşenler bir uçtan bir uca ‘en zinde ’ antioksidanlar aralarında sayılan nar suyunun sofralardan yetersiz edilmemesini öneriyor.

Kış günlerinin en sevilen meyvesi nar, ufak – büyük herkesin imdadına yetişiyor. Narın içeriğinde yer alan çoğu faydalı biyoaktif bileşen doğru fazla zinde bir antioksidan olduğunu söyleyen uzmanlar, nar meyvesinin ve suyunun mutlaka tüketilmesi gerektiğe uyarı çekiyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Besin ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, 100 ml. nar suyunun erişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16 ’sını karşıladığını söyledi. Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum olduğuna da dikkat çekici eden İnanç, “Nar suyu bilhassa içerdiği antioksidanlar doğru bağışıklık sistemini güçlendiriyor” dedi.

HASTALIKLARDAN NARLA KORUNUN!

Hastalıkları önleme konusunda bağışıklık sisteminin vücudun en önemli sistemi olduğunu açıklayan İnanç, narın faydalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Grip her sene dünyada çoğu kişide görülen bir hastalıktır. Son yıllarda, gribe karşı kullanılan ilaçlara gelişen dayanıklılık, bilim insanlarını doğal antiviral moleküller üstünde araştırma yapmaya teşvik etmiştir. Bu doğal moleküllerden en önemlisi de içerdiği antioksidanlar nedeniyle nar ve nar suyudur. Nar polifenol özütünün gribe etkisini incelemek amacıyla yürütülen bir çalışmada, narda bulunan antioksidan özellikli polifenollerin, grip virüsünün kırmızı kan hücrelerinde kümeleşmesini önlediği gösterilmiştir. neticede, kış aylarında da tatmin edici ve dengelenmiş beslenmenin yanı sıra, gripten korunmak ve grip olunduğunda nar suyu tüketiminin yardımcı olabileceğini dikkate almamız gerekmektedir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER