SON DAKİKA

Haber Rizem

Muhtarın Girişimi Köylüye Gelir Kaynağı Oldu, Meşe Palamudundan Takvim 40 Bin Lira Kazanıyorlar

Muhtarın Girişimi Köylüye Gelir Kaynağı Oldu, Meşe Palamudundan Takvim 40 Bin Lira Kazanıyorlar
Bu haber 11 Aralık 2018 - 12:21 'de eklendi ve 164 views kez görüntülendi.

Uşak’ın Banaz ilçesinde bir köy muhtarı, palamutların toplanması ve satışı için fabrikayla sözleşme imzalayarak, köyüne takvim ortalama 40 bin liralık gelir kapısı açtı. Fabrika, palamut taçlarınının kilosunu 50 kuruştan satın alıyor.

KÖY MUHTARI MEŞE ODUNU PALAMUDUNUN CILT SANAYİSİNDE KULLANILDIĞINI ÖĞRENİLDİ

Ahat köyü muhtarı Özhan Uğuz, üç yıl önce katıldığı bir toplantıda meşe palamudunun Manisa’nın Salihli ilçesindeki bir tesiste, cilt sanayisinde kullanılmak üzere valeks maddesine dönüştürüldüğünü öğrendi.

3 YILDIR TOPLANAN PALAMUTLARIN TAÇLARINI FABRİKAYA SATIYORLAR

Köyü çevreleyen ormanlardaki palamutların toplanarak satışı için fabrikayla anlaşma imzalayan Uğuz, üç yıldır köylülerin meşe odunu ormanlarından topladığı palamutların taçlarını fabrikaya satarak gelir elde etmelerini sağladı. Muhtar Özhan Uğuz, AA muhabirine, meşe palamudunun köylülere ilave kazanç kapısı olduğunu söyledi.

“BU YIL 80 TON PALAMUT TACI SATIŞI YAPTIK”

Güz aylarında yere dökülen palamutların köylüler kadar toplanarak muhtarlığa getirildiğini buradan da fabrikaya nakledildiğini anlatan Uğuz, şöyle konuştu:

“Köyümüzün çevresinde meşe ormanları yoğun. Vatandaşlar tarım sezonunun bitmesiyle sonbaharda kazanç elde edemiyordu. Derhal herkes ailece ana kapi palamudu topluyor. Topladıkları palamutların içindeki pelitleri inek, koyun ve keçilere yem olarak veriyor, tacını ise bize getiriyorlar. Fabrika, palamut taçlarınının kilosunu 50 kuruştan satın alıyor. Bu yıl şu başlıca kadar 80 ton palamut tacının satışını yaptık.”

“BIRIKTIRMEK BİRKAÇ AY SÜRÜYOR”

Köylüler için palamut toplamanın iyi bir ek kazanç kaynağı yarattığını söyleyen Uğuz, “Birkaç ay sürüyor bu meslek. Palamut toplanmasa çürüyüp değil oluyor, köylüler toplayınca arazide bir cins temizlik de üretilmiş oluyor. Bu işten herkes mutlu.” ifadelerini kullandı.

“KÖYE KAZANÇ OLUYOR”

Köylülerden Kemal Sargın da ailecek palamut topladıklarını, o kadar fazla köylünün evde oturmak yerine kendisi gibi arazide bu işi yaptığını belirterek, “Üç yıldır bu işi yapıyoruz, köye gelir oluyor, hayvanlara da yem sağlıyoruz.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER