SON DAKİKA

Haber Rizem

Macron: ‘Ekonomik ve Sosyal Ohal’deyiz’

Macron: ‘Ekonomik ve Sosyal Ohal’deyiz’
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:46 'de eklendi ve 1.780 views kez görüntülendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sarı Yelekliler’in gösterisine ilişkin yaptığı açıklamada, “Hesaplı ve sosyal OHAL’deyiz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün sendikalar ve patron örgütleri temsilcileriyle görüştü. Macron, görüşmenin arkasından canlı yayında ulusa sesleniş konuşması yaptı. Macron, açıklamasına “Ülkede derin ve haklı bir hiddet mevcut. Namzet olurken söylediklerimi unutmuş değilim. Bu hafta içerisinde önemli kararlar vereceğim” sözleriyle başladı. Sorumluluğu aldığını bildiren Macron, “Söylediklerimle bazılarınızın canını yaktığını biliyorum. Bu akşam size fazla açık olmak istiyorum. Eğer savaştıysam ülkemize hizmet vermek için ve onu sevdiğim içindir” dedi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın ekonomik ve sosyal doğaüstü halde olduğunu belirterek, ülke çapında daha pozitif çalışılması, üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Asgari aidat 2019 yılından itibaren 100 euro artacak. Fazla mesai, vergiler ve harçlar olmadan ödenecek. Haysiyetle yaşayabileceğimiz bir Fransa istiyoruz” ifadelerini kullanan Macron, “Ayda 2 bin euronun aşağı kazanan emeklilere karşın sosyal emniyet vergisindeki artışı 2019’da iptal ediyorum. Bu haksızlıktı” diye konuştu.

Halkın davasını yasal bulduğunu ve halkın çaresizliğini anladığını dile getiren Macron, şiddetin kabul edilmez olduğunu ifade ederek, “Bu umutsuzluk dünden kalma değil, 40 takvim bir ümidini yitirme” biçiminde konuştu. Kaldırdığı zenginlik vergisini geri getirmeyeceğini söyleyen Fransız Cumhurbaşkanı, “Bu aidat 40 yıldır vardı ve işe yaramadı” dedi. “Daima birlikte her şeyden önce görevimizi belirlemeliyiz” diyen Macron, halkı çalışmaya, üretmeye, öğrenmeye, iklim değişikliği için alışkanlıklarını değiştirmeye eğlence etti.

Belediye başkanları ile bir bir görüşeceğini ifade eden Macron, “Şirketlerden çalışanlarına sene sonu ikramiyesi ödemelerini isteyeceğim” dedi. Hiçbir şeyin eskisine dönmeyeceğini bildiren Macron, “Bugün tarihi bir gün” ifadelerini kullandı. Macron, “Tek mücadelem sizin için. Tek mücadelemiz Fransa için. Yaşasın Fransa” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Sarı Yelekliler” hareketine aleyhinde tedbir olmak nedeniyle işçi sendikaları ile bugün bir araya gelmişti. Elysee Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıya Genel Emek Konfederasyonu Genel Sekreteri Philippe Martinez, Fransız Demokratik Işçi Konfederasyonu Genel Sekreteri Laurent Berger, Sendikalar Birliği Federasyonu Başkanı Bernadette Groison’un yanı sıra Başbakan Edouard Philippe, Tarım Bakanı Didier Guillaume, İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Sıhhat Bakanı Agnes Buzyn, Bütçe Bakanı Gerald Darmanin, Çevre Bakanı Francois de Rugy, Hükümet Sözcüsü Benjamin Grıveaux, Fransa Milli Meclis Başkanı Richard Ferrand, Belediye Başkanları Birliği Francois Baroin, Senato Başkanı Gerard Larcher katılmıştı.

Fransa’da mazot zamlarına ve hesaplı şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ve sonradan Macron hükümetine yönelik isyana dönüşen “Sarı Yelekliler”in eylemleri esnasında 3 birey hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Protestolar konusunda uzun süre geri adım atmayan Macron hükümeti, halkın öfkesini dindirmek için geçen hafta mazot zamlarını iptal etti. Eylemcilere daha sonra katılan lise öğrencileri, ambulans şoförleri ve çiftçiler, vergilerin düşürülmesini, en az ücretin artırılmasını ve emeklilik haklarının iyileştirilmesini talep ediyor. – PARİS

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER