SON DAKİKA

Haber Rizem

Kışın sık hastalanan çocuklar için ebeveynlere öneri

Kışın sık hastalanan çocuklar için ebeveynlere öneri
Bu haber 24 Aralık 2018 - 1:12 'de eklendi ve 1.643 views kez görüntülendi.

Medicana Çamlıca Tıp Merkezi Besin ve Diyet Uzmanı Nilşah Karakurt, özellikle kış aylarında kesintisiz hasta olan çocuklar üstüne tanımlama yaptı. Dyt. Karakurt, Kış her tarafında, çoğu kez nezle ve grip olan, burun akıntısı, tıkanıklığı, kaşıntısı yaşamış; geceleri geçmeyen öksürük, öksürüğe yan hırıltı ya da solunum yetmezliği sorunları olan şahısların kesintisiz hastalanmalarının nedeni bünyesinin ilk olarak karşılaştığı mikroorganizmalara karşısında geliştirdiği savunma sistemi olduğunu söyledi. 

“Oyun çağı çocukları okulla birincil tanıştıklarında çoğunlukla hasta olabilirler”
Dyt. Nilşah Karakurt, bu dönemleri daha sağlıkla geçirebilmek bağışıklık sisteminin desteklenmesine emrindeki olduğunun altını çizerek, “Oyun çağı çocukları okulla ilk tanıştıklarında sıklıkla hasta olabilirler. Bunun sebebi çocuğun yerinde ve tatmin edici miktarlarda vitamin mineralleri alıyor olması ve barsak mikrobiyatasının ona kalkan olabilmesi için beslenmesinde probiyotik gıdalara yer devretmek gerekir” dedi.

Bağışıklık sisteminin hastalıkları hangi şikâyetlere yol açar?
Bağışıklık sistemindeki doğuştan gelen bozuklukların veya yetmezliklerin en önemli göstergesi, çocuklarda sık tekrarlayan enfeksiyonlar olduğunu bildiren Dyt. Nilşah Karakurt, “Bunun yanı sıra; göbek kordonunun geç düşmesi, ağızda uzun süren pamukçuk ve yaralar, uzun süren ishal, çoğalma ve gelişme geriliği, deride geçemeyen yaralar, lenf bezlerinde, karaciğer ve dalakta artış, ilerleyici denge bozuklukları, otoimmün hastalıklar görülebilmektedir” şeklinde konuştu.

Çocukların bağışıklık sisteminin gözden geçirilmesinin gerektiği durumlar hakkında da data veren Dyt. Karakurt; bağışıklık sistemini desteklemek için şu önerilerde bulundu: 

“Bağışıklıklarını desteklemek için A,C, D, B grubu vitamini yönünden zengin beslerken kefir, eksik tuz ev turşusu, ev yoğurdu gibi probiyotik besin kaynaklarını arttırılmalı. Yani bir çocuk günde bir yumurta 500 ml süt ya da yoğurt tüketiyor, 1 köfte dek köfte veya 1 porsiyon kurubaklagil tüketiyorsa yeterli proteini almış demektir. Zorunlu enerjinin karşılanması ve yağda eriyen vitaminlerin alınması için gereklidir. Burada yağ seçimi önemlidir. Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı, kuruyemiş ve zeytin önemlidir ve toplam enerjinin yüzde 30’u yağlardan alınmalıdır. 

Süt ve ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, koyu yeşil yapraklı sebzeler (pazı, ıspanak vb.), kuru baklagiller, kuru meyveler gibi kalsiyum kaynaklarını beslenmesine eklemeli. 

Et ve türevleri, deniz ürünleri, yumurta, incir, üzüm, koyu yeşil yapraklı sebzeler (pazı, ıspanak vb.) gibi demir kaynaklarının tüketilmesi gerekir. Demir emilimini C vitamini arttırmaktadır. bu nedenle demirden varlıklı gıdalarla beslerken C vitamini kaynakları da verilmeli. Mesela; bezelye yemeği yerken yanına domates verilebilir veya mercimek haşlanıp limon sıkılıp ara öğün olarak verilebilir. 

Çocuğun bağışıklığını cesaretlendirmek için kuşburnu, kırmızı biber, yeşil biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler (pazı, ıspanak vb.), domates, patates ve turunçgiller gibi C vitamini kaynaklarını da beslenmesine eklemek gereklidir”.  

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER