İstanbul'un Sürücüsüz Metrosu Yerli Yazılıma Itimat
- Ekonomi

İstanbul’un Sürücüsüz Metrosu Yerli Yazılıma Itimat

İstanbul’da ilerleyen haftalarda açılması planlanan 19 kilometrelik hattaki sürücüsüz metronun “hemen olan bilgiler ve belirli kusur, koşul”, “yolcu bilgilendirme”, “anons”, “kamera”, “trenle sesli görüşme” gibi sistemlerini Eskişehir’deki bir teknoloji firması göre geliştirilen yerli ve milli yazılım yönetecek.

SANİYEDE TOPLANACAK 16 BİN DATAYI İŞLEYİP HATTI YÖNETECEK

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 1998 yılında kurulan Faydam Teknoloji ve İnovasyon Şirketi, İstanbul Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey hattındaki sürücüsüz metronun “anlık bilgiler ve belirtilmiş kusur, durum”, “gezgin bilgilendirme”, “anons”, “kamera”, “trenle sesli mülâkat” gibi sistemlerinden saniyede toplanacak 16 bin datayı işleyip hattı yönetecek uzak teftiş ve gözleme yazılımını (SCADA) ilerletti.

YURT DIŞINDAKİ BENZERLERİNE TARAFINDAN ÜÇTE BİR MALİYETLE ÜRETİLDİ

Hattın sürücüsüz olması dolayısıyla Hyundai-Rotem üretimi araç üzerindeki cihazlara data gönderme ve data alma, öteki sistemlerle haberleşme işlemlerini gerçekleştirecek yazılım, yurt dışındaki benzerlerine göre üçte bir maliyetle üretildi. Bütün raylı sistemlere entegre olabilen yerli ve milli yazılım bir uçtan bir uca yolcular sürücüsüz Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında seyahat edecek.

Şirketin kurucu ortağı İbrahim Haluk Erden, tamamı Eskişehir’deki üniversitelerin mezunlarından oluşan 15 kişilik ekiplerinin bulunduğunu belirterek, kurulduklarından bu yanlamasına geçen 20 takvim sürede sahadan kablosuz veri toplama sistemleriyle 81 ildeki 4 bin noktadan değişik veriler toplar ayla geldiklerini kaydetti.

“ILK KEZ YERLİ BİR VASITA ÜSTÜ SCADA SİSTEMİ KULLANILACAK”

Bilgi toplamadaki 20 yıllık veri birikimleri tamamen İstanbul’da devreye girecek sürücüsüz metro sisteminin araç üstü SCADA’sını yazdıklarını ifade eden Erden, şöyle konuştu:

“Hattın sağlıklı çalışabilmesi için metro üzerindeki dataların belli bir noktada toplanıp, analiz edilmesi gerekiyor. Bunları yönetecek yazılımı yaptık. Bu sistem, Türkiye’de sürücüsüz metrolarda araç üstü SCADA yazılımı olarak ilk yerli ve ulusal yazılım olma özelliğini taşıyor. Yerlilik ve milliliğin yanında global olmayı da hedefliyoruz. 19 kilometrelik Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı devreye girdiğinde bu hat üstünde saniyede 16 bin veri toplanacak. Sürücüsüz metronun vasıta üstündeki bütün verilerini hemen olan işleyerek yerli ve ulusal olarak yönetebilir bir noktaya getirdik. Yerli ve ulusal yazılımımız bir uçtan bir uca İstanbul Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey sürücüsüz metro hattında yolcular güvenli, dinç ve rahatlık içinde yolculuklarını gerçekleştirilecek. Yabancı firmaların kurdukları sinyalizasyon sistemleriyle, yabancı tren sistemlerinin hepsinin beynini yerli olarak yönetebilir bir hale geldik. öncelikle yerli bir vasıta üstü SCADA sistemi kullanılacak.”

Erden, ithal edilen aynı yazılımın üçte biri fiyatına yerli ve millisini geliştirdiklerine değinerek, “Yerlilik avantajıyla maliyette büyük gelir sağladık. İthal edilen sistemlerden hiçbir eksikliğimiz değil. En kısa zamanda teknoloji ihracatı yapar hale geleceğiz. Yazılımımız tüm raylı sistemlerde rahatlıkla kullanılabilir.” diye konuştu.