SON DAKİKA

Haber Rizem

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak: Ulus Borç Yükümüz Tarihin Asgari Seviyesinde

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak: Ulus Borç Yükümüz Tarihin Asgari Seviyesinde
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:23 'de eklendi ve 1.809 views kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, TBMM bütçe görüşmelerinde konuştu. 2019 yılı bütçesini Genel Kurul’a sunan Bakan Albayrak, ABD Merkez Bankası’nın sıkılaşmaya gitmesiyle gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının azalacağına uyarı çekti. Bakan Albayrak ulus borçları hakkında, “Ulus borç yükümüz tarihin en az seviyelerindedir.” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“2017’DE DINÇ BİR YÜKSELME PERFORMANSI ELDE ETTİK”

2017 yılından küresel ekonomi imal yatırım ve uluslararası ticarette güçlü bir performans gerçekleştirmiştir. Ekonomiyi canlandırmaya karşın parasal tedbirlerle 2017’de kuvvetli bir artiş performansı elde ettik.

Türkiye 2018’de de kuvvetli büyüme seyrin sürdürmüştür.

“DENGELENME POLİTİKASI SÜRDÜRÜLECEK”

Mali istikrarı cesaretlendirmek amacıyla zorunlu tedbirler alındı. Sıkı para ve maliye politikasıyla ekonomide dengelenme politikası sürdürülecek. Dengelenme süreci enflasyon göstergelerinde de etkisini gösterdi. Son dönemde düşen petrol fiyatları petrol ihracatçılarını negatif etkileyecektir. Gelişmiş ülkelerde hesaplı büyümenin hız kesmesi beklenmektedir.

“YEP’TEKİ 2018 HEDEFİMİZİ YAKALAYACAĞIZ”

Yılın 3. çeyreğinde iç talep ivme kaybetti. Kasım ayından sonradan Aralık ayında da devam edecek KDV indirimlerinin ve enerji fiyatlarında zam yapılmayacağı etkisiyle enflasyonla mücadelede dinç bir yapı yakalayacağımıza inanıyoruz. YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.

“YIL SONUNDA 170 MİLYAR DOLAR HEDEFİNİ YAKALAYACAĞIZ”

Ekonomideki dengelenme olumlu seyretmekte. 2017 yılında 157 milyar dolara yükselen ihracatımız, bu artışı sürdürerek kasım ayında en yüksek değere ulaşmıştır ve sene sonunda 170 milyar dolar hedefini yakalayacaktır.

“TURİZM GELİRLERİNDE MANÂLI ARTIŞLAR YAŞANDI”

Turizmde yaşanan toparlamnma cari açığın düşmesinde etkili olmuştur. Aryan turist sayısına tabi olarak turizm gelirlerimizde önemli artışlar yaşanmıştır. Yıllık bazda 38,9 milyon kişiyle rekor seviyeye ulaşmıştır. 2018 yılı mayıs ayı itibari ile cari dengelenmede mükemmel bir iyileşme görüyoruz. Ekim ve kasım aylarında da cari fazla vereceğimizi göreceğiz.

“HALK BORÇ YÜKÜ TARİHİN MINIMUM SEVİYESİNDE”

Ulus maliyesinde 2002 yılından bu yandan yaptığımız reformlar doğru bütçe açıklarını ve borç stoklarını çok düşük seviyelere indirdik. Kamu borç yükümüzde tarihin en az seviyelerindedir. 2002 yılında yüzde 72,1 olan halk borç stoğunun ulusal gelire oranı 2017 yılında yüzde 28,3 olmuştur. 2018 yılında bütçe açığının 72,1 milyar TL, 2019’da bütçe açığının 80,6 milyar TL olmasını bekliyoruz.

“TASARRUFLAR UYGULAMAYA KONULACAK”

Yeni ekonomi programında finansal disiplin ekonomi politikasının esas çipası olarak öncelikle tasarruflar almak üzere uygulamaya konulacak. Yapısal tedbirlere merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt dışı hasılaya oranını program her tarafında yüzde 2’nin altında tutacağız. Bu çerçevede 2017 yılında yüzde 1,5 olarak gerçekleşen merkezi idare bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranını 2018 yılında 1,9 ve 2019 yılında ise yüzde 1,8 olarak öngörüyoruz. Buna alt olarak, 2017’de yüzde 1,8 olan genel devlet açığının 2018 yılında yüzde 2,4 ve 2019 yılında yüzde 1,6 olmasını hedefledik.

“DESTEKLERİMİZİ ARTIRARAK SÜRDÜRDÜK”

Enflasyon farkı (emekli ve memur zamları) dahil zamlarla emeklilere verilen bayram ikramiyeleriyle yüzde 36,5 oranında çoğalma yaşamıştır. 2019 yılı bütçesinin en manâli özelliklerinden biri tasarruf bütçesidir. Tasarruflar sayesinde kamu kaynaklarının verimsizliğinin önüne geçilirken, işçimizin memurumuzun haklarını koruduk. Yaşlılara, çocuklara, kadınlara desteklerimizi artırarak sürdürdük.

“YENİ ARAÇ ALIMINDA 10 BİN TL’YE KADAR ÖTV İNDİRİMİ SAĞLADIK”

2018 yılında birincil kere istihdam edilecek her genç çalışan için 883 TL aidat ve prim desteği, 1603 TL ücret desteği edinmek üzere toplam 2486 TL tutarı devletimiz kadar karşılanmaktadır. Kuvvet günlerinde de devlet olarak yanına almak için vergisini düzenli olarak ödeyen mükelleflerimize hesaplanan gelir ve kurumlar vergisinin yüzde 5’i oranında indirimler getirdik. Ücret borçlarını 60 avuç içi değin ödeme imkanı getirdik. Net en düşük ücretin aidat tarifesi sebebiyle dönem başında belirlenen miktarın altına düşmesini kalıcı olarak önledik. Kreşlere ödenen tutarın alık olarak minimum ücretin yarısına değin olan kısmını kazanç vergisinden muaf tuttuk. Yeni araç alımında 10 bin TL’ye değin ÖTV indirimi sağladık. Tescil dışı ekonomiyle etkili mücadeleye devam ediyoruz.

“ELEKTRONİK ORTAM İLE 300 MİLYON TASARRUF SAĞLADIK”

Elektronik uygulamaları da yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Ücret beyannemelerinin verilmesi, tahsilat işleri, defter ve belgeler dahil elde etmek üzere vergi kanunlarımızın mükelleflere getirdiği yükümlülüklerin az daha tamamı bundan böyle elektronik uygulamalara vasıtasıyla gerçekleştirilmesini sağladık. Bunun yanı sıra yönetimsel işlemleri elektronik ortama taşıdık. 30 milyon adet tebliğ belgesini elektronik ortamda beyanat ettik, 300 milyon tasarruf sağladık. Ufak ölçekli mükelleflerimizin vergiye uyum maliyetlerini azaltıyoruz.

“İNTERAKTİF VERGI DAİRESİNİN KAPSAMINI GENİŞLETİYORUZ”

Belirtilmiş şartları karşılayan mükelleflerimizin yeminli mali müşavirlerce hazır KDV iadesi tasdik raporuyla istek ettikleri KDV iade tutarların yüzde 50’si yapılacak ilk kontrole göre 10 çalışma günü içerisinde güvence alınmaksızın iade edilmesini kalan tutarın da sonradan yapılacak kontroller çerçevesinde iade edilen bir sistemi önümüzdeki sene itibari ile başlatıyoruz. Mükellef hizmetleri merkezini her yerde yapılandırıyoruz. İnteraktif aidat dairesinin kapsamını geliştiriyoruz. Bir fazla işlemi ücret dairesine gitmeden elektronik ortamda yapılmasını sağlıyoruz.Dünya bankasının hazırladığı rapora göre meslek yapma kolaylığına kadar Türkiye 2018 ülke aralarında 190 ülke arasında 17 basamak yükselerek 60’ıncı basamaktan 43, sıraya yükselmiştir

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER