SON DAKİKA

Haber Rizem

Çinli Firma’dan Diyarbakır’a Dev Yatırım! 3 Milyon Dolarla Geldiler

Çinli Firma’dan Diyarbakır’a Dev Yatırım! 3 Milyon Dolarla Geldiler
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:23 'de eklendi ve 1.411 views kez görüntülendi.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, meslek insanı Şerif Karaaslan’ın Mırgan Dağı’nda açacağı maden ocağına, Çinli bir işyeri da 3 milyon dolarlık yatırımla müşterek oldu. Yeni açılacak 2 bambaşka ocakta, Çermik’te ilk olarak yer alan, ‘Fırat grisi’ ve ‘Botaçina bej’ isimleri bahşedilen mermer taşı çıkarılacak.

Mermer ocağı sahibi Şerif Karaaslan, yeni açacakları ocağın, Çermik ile Çüngüş ilçeleri sınırları arasındaki Mırgan Dağı’nda olacağını söyledi. Mırgan Dağı’nda açacakları 2 öbür ocakta ise ‘Fırat grisi’ ve ‘Botaçina bej’ adı verilen bilye taşının çıkarılacağını kaydeden Karaaslan, Çinli bir firmanın 3 milyon dolarlık yatırımla karşılıklı olduğunu söyledi.

ÖNERI ÇİNLİ YETKİLİLERDEN GELDİ

Çermik’e doğrudan ilk olarak yurtdışından yatırım ortaklığı yapılacağını anlatan Karaaslan, “Fiilen bu fazla kayda değer bir yatırım. 3 milyon dolar çağrıda bulunmak takriben 16 milyon lira parayla da trilyon liralık yatırım demektir. Bursa’da bir vakit önce açılan fuara katılmamızın semeresini aldık. Burada dağıtılmış ülkelerdeki şirketlerin temsilcileri ile bir araya geldik, görüştük. Çinliler, yeni açacağımız ve ilk kez ilçemizde çıkarılacak olan ‘Fırat grisi’ mermer ocağımıza iki taraflı olma teklifi getirdi. Biz de kabul ettik. Ayrıca Gaziantepli bir firma da tekrar ortak oldu. Bu ocakta onlarca işçi çalışacak. Yeni cihaz ve ekipmanlar alınacak. İlçemize ve ülkemize bu ocaktan döviz kazandıracağız. Bir diğer ocağımızda da ‘Botaçina bej’ denilen öbür bir misket çeşidi daha çıkarılacak” dedi.

ÇIKARILAN BILYE ÇİN’E İHRAÇ EDİLECEK

Çinliler ile yaptıkları ortaklıkla çıkaracakları ‘Fırat grisi’ mermerden aylık bin ton mermerin Çin’e gönderileceğini açıklayan Karaaslan, “Misket bloklar halinde TIR’larla Mersin’e, oradan da gemilerle Çin’e gönderilecek. Ocağı fazla kısa sürede üretime açacağız. Tüm görüşmeler ve bağlantılar tamamlandı” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER