SON DAKİKA

Haber Rizem

Burnumuzla neleri algılayabiliriz? Burun hakkında şaşırtıcı gerçekler…

Burnumuzla neleri algılayabiliriz? Burun hakkında şaşırtıcı gerçekler…
Bu haber 11 Aralık 2018 - 14:18 'de eklendi ve 1.861 views kez görüntülendi.

Birçoğumuz bize sorun çıkarmazsa burnumuzu görmezden geliriz ama insan vücudundaki en zarif ve fazla yönü olan organdır. Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, burnunuzla ilgili yedi şaşılacak hakiki hakkında bilgiler veriyor…

1. BURNUNUZ NEFES EDINMEK İÇİN ASIL YOLDUR

Burun ve ağız, akciğerlere giren ve meydana çıkan hava yolu olarak işlev görür. Fakat normal solunumda burun, ilk yoldur. Ağız solunumu etken olduğunda bile, hava burun içinden geçmeye devam eder. Ağız daha büyük bir tüp olmasına rağmen, burun tıkanırsa ahali kendilerini rahatsız hissederler. Burunun solumadaki rolü, daima burunları ile nefes alması gereken yeni doğanlarda fazla daha önemlidir. Bu, boğulmadan nefes almaları ve bununla beraber emmelerine izin veren benzersiz bir özelliktir.

2. BURNUNUZ SOLUDUĞUNUZ HAVAYI NEMLENDİRİR

Burun, soluduğumuz havayı iyi tolere etmeyen akciğerlerimiz ve boğazımız için havayı işler. Solunan havanın burun içinden geçmesiyle, konka adı verilen karışık çok katlı bir inşa doğruca nemlendirilir. Bundan Böyle ağzınızdan uzun bir zaman nefes aldığınızda boğazınızın neden kuruduğunu biliyorsunuz: Solunan hava burun içinde nemlenmemiştir.

3. BURNUNUZ SOLUDUĞUNUZ HAVAYI TEMİZLER

Soluduğumuz hava; oksijen ve azottan toza, kire, alerjenlere, dumana, bakterilere, virüslere ve ufak böceklere dek her türlü maddeye sahiptir. Burun, bu havayı temizlemeye tezgâhtar olur. Nazal dokuların yüzeyinde, fena şeylerin çoğunu tutan kirpikler olarak adlandırılan küçük saç sanki uzantılara sahip hücreler vardır. Solunan kötü şeyler sonrasında yavaş yavaş yutulup boğazın içine itilir. Midemiz fena şeyleri akciğerlerimizden daha iyi tolere eder.

4. BURNUNUZ NEFES ALDIĞINIZ HAVANIN SICAKLIĞINI DENGELER

Boğazımız ve akciğerlerimiz; benekli havayı sevmedikleri gibi, fazla soğuk ya da fazla sıcak olan havayı da sevmezler. Havanın burundan geçirilmesi, karoser ısısına daha çok benzemesini sağlar. Isınma ve nemlendirme etkisinin açık bir tezahürü, soğuk havaya maruz kaldığımızdaki burun akıntısıdır; bu, soğuk havaya maruz kaldığında burundaki nemin yoğunlaşmasına bağlıdır.

5. BURNUNUZ SİZİ KORUR

Burunda kokuları saptayan çok sayıda sinir hücresi vardır. Koklamak için, soluduğumuz havanın burnun içine dürüst çekilmesi gerekir, böylece bu sinirlerle temas edebilir. Soğuk algınlığımız veya alerjimiz olduğunda, bu reseptörlerle hava edinmek zordur ve halk müziği koku alma kabiliyetinin azaldığını ayrım ederler. Koku duyusu yalnızca zevk için yok; emniyet için gereklidir. Dumanı, bozulmuş bir yiyeceği ya da bazı zehirli gazları tespit etmek için kokusuna ihtiyacımız var. Koku duyularını yitirmiş olan insanların, bu gazlar için alarmları olmalı ve yediklerine uyarı etmeleri gerekiyor. Son olarak, tanımlamada koku manâlı olabilir. Çoğu insan karakteristik losyonu, parfümü ya da vücut kokusu yoluyla, kendi kokusuna yakın olanları tanımlayabilir.

6. BURNUNUZ SESİNİZİ ŞEKİLLENDİRİR

Ses, gırtlakta üretilir ama bu ses aslında uğultulu bir sestir. Sesteki zenginlik, sesin burun ve boğazda meydana gelen larinksin üstünde nasıl işlendiği ile belirlenir. Soğuk algınlığı ve alerjisi olan bir kişide duyduğumuz burun sesi, hava burundan geçemediği için bu nazal rezonansın kaybolmasından kaynaklanır. Sinüsler, ses rezonansının bir parçasıdır. Sinüsler ayrıca vücuttaki ve akciğerlerdeki nitrik oksit miktarını teftiş etmeye de yardımcı olur.

7. BURNUNUZ EŞİNİZİ BULMANIZA YARDIMCI OLUR

Burun, koku alma sistemi aracılığıyla cinsiyet algılarımızda kritik bir rol oynar. Koku duyusu, insanlara kendilerine yaklaştığımızda nasıl tanımlandığımızın önemli bir bileşenidir. Bir kişinin parfümünün karakteristik kokusu, şampuan ya da sabunlarının kokusu cinsel uyarılma için kayda değer olabilir. İnsan terlemesinin kokusu, beyindeki cinsel reseptörler üzerinde aracısız olarak bir etkiye sahiptir. Koku kaybı, azalmış cinsel dürtü ile ilişkilidir.

Bir başka yaygın olarak tartışılan şart, hayvanlarda üremenin yanı sıra insan cinselliği ve uyarımı için fazla kayda değer olan feromonların etkisidir. Koku alma sistemi ile ilgili büyüleyici olan ise, burunda bulunan vomeronasal organdır (VNO). VNO, yaklaşık olarak bütün hayvanlarda nazal septumun tabanında ya da ağzın çatısında bulunur. VNO insanda fonksiyonel değildir fakat bir takım araştırmacılar, feromon ve öteki kimyasal iletişimde bir rol oynadığına inanmaktadır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER