SON DAKİKA

Haber Rizem

AYM’den Başörtüsü Kararı! Okuldan Uzaklaştırılan Öğrenciye 20 Bin TL Tazminat Ödenecek

AYM’den Başörtüsü Kararı! Okuldan Uzaklaştırılan Öğrenciye 20 Bin TL Tazminat Ödenecek
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:46 'de eklendi ve 149 views kez görüntülendi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), başörtüsü yasağından nedeniyle devam edemediği üniversitesinden ilişiği kesilen ve aldığı bursları iade etmek zorunda kalan öğrenci ile ilgili karar verdi. AYM’nin 22 Kasım 2018 tarihinde yaptığı toplantıda incelenen tatbik hakkında; din özgürlüğünün ve eğitim hakkının ihlal edildiğine, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın bir örneğinin İstanbul Alan Idare Mahkemesine gönderilmesine, başvurucuya 20 bin Türk lirası manevi tazminat ödenmesine hükmedildi.

OKULDAN UZAKLAŞTIRILDI, BIREYSEL BAŞVURUDA BULUNDU

Başörtüsü yasağından nedeniyle üniversitesinden ilişiği kesilen öğrencinin, aldığı bursları iade etmek zorunda kalmasının din özgürlüğü ve eğitim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda karar çıktı.

Devlete Ait Gazete’de yayımlanan 32 sayfalık AYM kararına tarafından; 2004 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne devamlı başvurucu, bu yıldan sonra üniversite kapısında başını açmak zorunda kalması sebebiyle oluşan işe gelmeme sorunuyla üniversiteden atıldı. sonra “Af Kanunu”ndan yararlanan başvurucu, 2012 yılında üniversiteden mezun oldu. MEB kadar, başvurucuya aldığı bursla ilgili taahhüt yerine getirilmediği gerekçesiyle 4 bin 972 Türk lirasının geri ödenmesi gerektiği bildirildi. Bursun geri istenmesi işlemine aleyhinde açılan dava İstanbul 1. Idare Mahkemesince iptal edildi. Başvurucu, 2 Ocak 2015 tarihinde Tüzük Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

ÜNİVERSİTENİN İDDİALARINI GAZETE NÜSHALARIYLA YALANLADI

Başvurucunun, 2000 yılında üniversiteye tescil yaptırdığı, 2004 yılından itibaren başörtülü öğrencilerin derslere alınmaması nedeniyle oluşan devamsızlıktan okuldan atıldığı iddialarına aleyhinde üniversiteden bahşedilen cevapta, şahsın, 2004-2007 yılları aralarında başörtülü öğrencilerin ders ve sınavlara alınmaması nedeniyle öğrenimine devam edemediğine dair iddiası geçerli olmadığı aktarıldı. Üniversite yetkili kurulları tarafından başörtüsüne dair bir karar alınmadığı ve bu yönde de bir uygulamanın yapılmadığının aktarıldığı cevapta, o yılda aynı fakültede eğitim gören hiçbir öğrencinin kılık giysi yönünden bir işe gelmeme sorununun olmadığı kaydedildi. Başvurucu, üniversitenin beyanları üstüne verdiği cevapta; okulun iddialarının muhakkak dürüst olmadığını belirterek, 2000 yıllarda laf konusu okulda başörtüsü yasağının uygulandığı yönünde gazete nüshalarını kanıt olarak sundu.

20 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMESİNE HÜKMEDİLDİ

AYM’nin 22 Kasım 2018 tarihinde yaptığı toplantıda incelenen kullanım hakkında; din özgürlüğünün ve eğitim hakkının ihlal edildiğine, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın bir örneğinin İstanbul Alan Idare Mahkemesine gönderilmesine, başvurucuya 20 bin Türk lirası manevi tazminat ödenmesine hükmedildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER