SON DAKİKA

Haber Rizem

AK Parti Grup Başkanvekili Muş: ‘Kılıçdaroğlu’nu Devirecek Tek Birey Demirtaş’tır’

AK Parti Grup Başkanvekili Muş: ‘Kılıçdaroğlu’nu Devirecek Tek Birey Demirtaş’tır’
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:47 'de eklendi ve 1.964 views kez görüntülendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Kılıçdaroğlu PKK yandaşı parlamenterlerle neyi görüştü? Yahut, yahut lokal seçimler için bu birey üzerinden HDP ile ittifak müzakerelerinde mi bulundu? CHP’de bu durum pek bir noktadadır oysa, CHP kongresinde bundan daha sonra Kılıçdaroğlu’nu devirecek tek birey Demirtaş’tır hiç şüpheniz olmasın” dedi. Oturumda Muş’a hakaret etmesi sebebiyle İYİ Partili Yasin Öztürk iki sentez Meclisten geçici olarak çıkarıldı.

TBMM Genel Kurulunda 2019 Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmeleri sürüyor. Oturumda bir tavır yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bütçenin yeni sistemin ilk bütçesi olması nedeniyle bir farklılık talep ettiğini dile getirdi. Türkiye’nin hesaplı, sanayi ve ticaret alanında önemli yol katettiğini dile getiren Muş, “Türkiye 34 yılı aşkın bir süredir hesaplı kalkınmasının yanına terörle çaba etmektedir ve terör Türkiye’de idareli kalkınmanın önündeki en büyük engeli teşkil ediyor. Bir yana PKK/PYD, DEAŞ, öteki yanlamasına FETÖ gibi terör örgütleri ile etkili bir uğraş sürdürüyoruz. Amacımız terörün belini kırmaktır. Güvenlik güçlerimiz sınırlarımızın içinde ve açık havada operasyonlarını başarıyla sürdürüyor. Daha önce Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonları ile terör örgütlerinin Türkiye’ye tehdidini ortadan kaldırdık. Yurt açık havada de kar kış demeden teröristlerin inlerine girdik, girmeye devam ediyoruz. Terörün siyasi ayağını oluşturanlarla, terör örgütüne insan kaynağı sağlayan şebekelerle de hukuk devleti çerçevesinde mücadele ediyoruz. Egemen yargı, terörle iltisaklı olanlarla ilgili yargılamalar yapıyor, burada hak ayrıntılarıyla kanunlara ve hukuka yerinde bir şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

“Demirtaş bana kalırsa dağa çıkacağını ifade etmedi mi?”

Kendisinden önce bütçe konuşmasını gerçekleştiren HDP Benzer Genel Başkanı Pervin Buldan’ın açıklamalarına değinen Muş, “Burada bulunan HDP milletvekilleri bu kararı eleştirerek Demirtaş’ın terörle ilişkisi olmadığını bahis ederek ifade özgürlüğü vurgusu yaptı. Hemen soruyorum, burada açık bir çelişki yok mu? Demirtaş’ın bizzat kendisi PKK’yı bir terör örgütü olarak görmediğini daima açıklama etmemiş midir? O süre bir yana PKK’yı terör örgütü olarak görmüyorum deyip, öte taraftan beni neden PKK yüzünden yargılıyorsunuz aramak nasıl bir çelişkidir? Demirtaş niçin PKK ile ilgili yargılanıyor diye soran burada HDP milletvekilleri de PKK terör örgütüdür diyebilmekte midir? Hangi HDP’li milletvekili bugüne değin çıkıp da PKK terör örgütünü lanetleyebilmiştir, ayrıcalıksız hiçbiri. Demirtaş’ın kişisel olarak kendisi dağa çıkmak istediğini ama kendisini götürecek kuryelerin yakalanması yüzünden dağa çıkamadığını açıklama etmemiş midir? Kuryeler yakalandıktan sonra üzerlerinden isimler çıkıyor, babasının dükkanına gidiyorlar, bunu da gayet kendisi adi bir şeymiş gibi anlatabiliyor” diye konuştu.

Muş, o bayrağın fotoğraflarını gösterdi

Demirtaş’ın 27 Aralık 2015 tarihinde sözde özerklik duyuru edilen toplantıda “Özyönetim küçümsenemez” açıklamasını anımsatan Muş, “Buradan soruyorum bölgedeki vatandaşımıza yapılan hizmetler niçin sizi rahatsız ediyor? Terör örgütü PKK da bölgeye yapılan barajlardan, havaalanlarından rahatsız yok mi? O hizmetlerin gitmemesi için meslek makinalarının önünde yatmamış mıdır? Orada çalışan işçileri katletmemiş midir? Meclis aşağıda yapılan bu tehditleri esefle kınadığımızı spesifize etmek isterim. Şunu unutmayın Türkiye’de iktidar fakat seçimle değişir” vurgusunda bulundu.

“Bugün size peşinde Kandil’in olduğu kirli bir ittifak pazarlığını anlatmak istiyorum” diyen Muş, “Biliyorsunuz geçtiğimiz Kasım ayında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir Almanya seyahati yaptı. Burada Sevim Dağdelen isimli Alman Federal milletvekilinin başını çektiği bir milletvekili heyeti ile görüştü. Peki kimdir bu Sevim Dağdelen? Almanya Federal Meclisinde bakınız PYD bayrağını açan bir milletvekilidir” diyerek o fotoğrafı gösterdi.

Binali Yıldırım’dan “Lütfen hatibi dinleyelim” uyarısı

Muş, “Bula bula bu milletvekilini mi bulup görüşmüştür? Aynı şekilde Helin Evrim de bu görüşmede var, Kılıçdaroğlu ile bir röportaj yapıyorlar. Bu birey bir PKK sempatizanıdır. Türkiye’ye yaptırım uygulanması için uğraş sarf eden bir Alman parlamenterdir. Diğeri de Türkiye’nin Afrin ve Cerablus’a yaptığı operasyonları kınayan ve bunların hatalı olduğunu Alman parlamentosunda anlatan bir öteki kişidir. Burada bir karış toprak için biz kendimiz gerekirse ölürüz diyenler, Afrin operasyonuna aleyhinde meydana çıkan parlamenterlerle Almanya’da ne konuştunuz? Ne konuştuğunuzu çıkın anlatın burada. Siz kim, vatan toprağını korumak kim? İşte Kılıçdaroğlu. İşte Kılıçdaroğlu PKK işbirlikçisi ile görüştü. Peki buradan CHP grubuna soruyorum. Kılıçdaroğlu, PKK yandaşı parlamenterlerle neyi görüştü? Hangi konularda istişarelerde bulundu? Yahut, yoksa lokal seçimler için bu kişi üzerinden HDP ile ittifak müzakerelerinde mi bulundu?” dedi.

Muş’un konuşması İYİ Partililerce çoğu kez kesilmeye çalışıldı. Mehmet Muş sesleri bastırmak için daha yüksek sesle konuşurken, TBMM Başkanı Binali Şimşek araya girerek, “Arkadaşlar lütfen hatibi dinleyelim” uyarısında bulundu. Sözlerine devam ederek CHP’de aks kayması olduğunu açıklayan Muş, “CHP’de bu durum o kadar bir noktadadır ancak, CHP kongresinde bundan daha sonra Kılıçdaroğlu’nu devirecek tek birey Demirtaş’tır hiç şüpheniz olmasın. Esasen HDP ile işbirliği yapacağız diyemiyor lakin böyle dolaylı yollarla, cümlelerle bunu ifade ediyor. Sebebi de milletten korkmaları. Açık bir şekilde söyleyin ne yerine getirmek istediğinizi, otellerde görüşmemize lüzum değil. Demirtaş’ın kendisi bile PKK irtibatını red etmezken, mahkemenin hüküm vermesine burada ilk olarak CHP Grup Başkan Vekili itiraz ediyor. Niçin, o yakınlığı pekiştirmek için. İYİ Parti de bu oyunun bir parçasıdır. Seçim sonrası Akşener ne demiştir, ‘HDP, Kürt siyasi hareketinin temsilcisidir’ demiştir. Çocuk katili terör örgütünün borazanlığını yapanlar ne zamandan beri Kürt kardeşlerimizin temsilcisidir. Kandil’in borazanlığını yapan HDP asla Kürt kardeşlerimizi temsilcilik edemez” dedi.

Muş’un konuşmasına izin verilmemesi üstüne TBMM Başkanı Yıldırım oturuma 5 dakika ara verdi. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün de Muş’a hakaret etmesi nedeniyle ara ardından iki sentez Meclisten geçici olarak çıkarılması önerge edildi. Oylama sonucu İYİ Partili Öztürk iki birleşim Meclisten geçici olarak çıkarıldı. – ANKARA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER