SON DAKİKA

Haber Rizem

Adet düzensizliği nedenleri nelerdir? Adet düzensizliği tedavisi nasıl olur?

Adet düzensizliği nedenleri nelerdir? Adet düzensizliği tedavisi nasıl olur?
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:19 'de eklendi ve 1.845 views kez görüntülendi.

Kadınlardaki hormonal döngü sebebiyle normalde her kadının ayda bir adet olması gerekmektedir. Adet görememe ya da adet düzensizliği kadınlarda öyle fazla hastalığa göze çarpan edebilen kayda değer bir sorundur. Her kadının adet düzeni farklıdır. Eğer kadınlar her ay varsayım edemeyecekleri zamanda adet görüyorsa bu koşul adet düzensizliği olarak kabul edilmeli ve araştırılmalıdır.

Adet düzensizliği ile ilgili bilgi veren Memorial Bahçelievler Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü ’nden Op. Dr. Deniz Yıldıran Sarıcı, bir takım noktalara değindi.

EN BÜYÜK SEBEBİ STRES

Adet düzensizliği en sık ilk adet görmeye başlayanlarda ve menopoza girmeye yakın olan kadınlarda görülmektedir. Bu da hormonlardaki değişimlere bağlanmaktadır. Bu cins durumlarda hormon testleri yapılmaktadır. Ayrıca hormon bozuklukları da adet düzensizliğini oluşturmaktadır. Mesela tiroit ya da prolaktin hormonlarındaki bozukluklar adet düzensizliğini getirmektedir. Bunun yanında aşırı kilo alıp verenler, kilosu çok düşük olanlar, aşırı spor yapanlarda adet düzensizlikleri görülmektedir. Adet düzensizliğinin en büyük sebebi ise strestir. Kadınlar en minik streste adet düzensizliği yaşamaktadır.

ADET DÜZENSİZLİĞİNE SEBEP OLAN SORUNLAR

Adet düzensizliği dağıtılmış hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Kadınların adet döngüsünü karşılayan dört faktörden hipotalamus, hipofiz, yumurtalık ve rahim kısmından birinde yaşanan sorun adet düzensizliğine sebep olmaktadır. Hipofiz bezindeki tümörler, yumurtalık ya da rahimdeki kist, miyom, tümörler adet düzensizliğini getirmektedir. Rahim dokusunun kalınlaşması, rahim veya rahim ağzındaki polipler ve arada bir kanser adet düzensizliğini beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar çözüldükten daha sonra adet düzensizliği de ortadan kalkmaktadır.Tüm bunların yanına hiç sebebi olmayan adet düzensizlikleri de görülmektedir.

BAŞKASININ İLACINI KULLANMAYIN

Adet düzensizliklerinin sebebine tarafından kadınlara tedavi uygulanmaktadır. böylece kişiler başkalarının adet düzensizliğinde kullandığı ilaçları doktora danışmadan kullanmamalıdır. Kimi zaman hap yerine ameliyat önerilmektedir. Adet düzensizliği yaşamış evli ya da bekar her kadının doktora gitmesi gerekmektedir. Çünkü adet düzensizliğine müdahale edilmediğinde, sebep ot gibi yaşama ya da polipse daha olumsuz sonuçlar doğmasına niçin olmaktadır.

BAŞTAN SAVMA ADET GÖREN KADINLAR DA GEBE KALABİLİR

Adet düzensizliği yaşamış kadınların en fazla merak ettiği konulardan biri de bu durumda hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Adet düzensizliğine neden olan sorun çözüldüğü zaman kadınlar hamile kalabilmektedir. Hem adet düzensizliğinde fazla kanama da olabilmektedir. Bu kanamalar halsizliğe, yorgunluğa sebep olur hayatlarındaki kaliteyi düşürmektedir. O nedenle bu sorunları yaşayan her kadının mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER