SON DAKİKA

Haber Rizem

2019 Merkezi Idare Bütçe Görüşmeleri

2019 Merkezi Idare Bütçe Görüşmeleri
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:46 'de eklendi ve 290 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Amerika birleşmiş Devletleri ilişkilerine değinerek, “Türkiye olarak, Amerika’dan beklentimiz, her alanda müttefiklik ruhuna uygun olarak hareket etmesidir. Karşımızda ülkemizin terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelesine saygı duyan ve destek veren bir Amerika görmek istiyoruz” dedi.

Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda 2019 Merkezi Idare bütçe görüşmelerine katıldı ve söylev yaptı.

Oktay, şöyle konuştu:

“2017 itibarıyla orta-ileri teknolojili ürünlerin toplam imalat sanayi ihracatımız içindeki payı yüzde 34,6’ya yükseltilmiştir. Fakat, küresel düzeyde daha rekabetçi ve daha büyük oyuncu olmamız için ileri teknolojili ürünlerin payının fazla daha yüksek seviyelere çıkartılması gerektiğinin de farkındayız. Baştan dengelenme kapsamında enflasyonla mücadele de en kayda değer hedeflerimizden biridir. Yüksek enflasyonla yaşamanın maliyetlerinin bilincindeyiz. Gerek yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekse milletlerarası rekabetçiliğimizin artırılması bağlamında enflasyonu düşürme mücadelemizde kararlı bir duruşa sahibiz. Bu hedefimiz doğrultusunda muhtemel olan her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz.”

Oktay, AK Parti iktidarları döneminde uygulanan başarılı ve ihtiyatlı maliye politikaları doğruca faiz giderlerinin gayri safi yurt içi hasıla(GSYH) oranı ciddi bir şekilde düşürülmüştür. Faiz giderlerinin bütçe içindeki payı İktidarlarımız öncesinde yüzde 40’lar seviyesinde iken bu oranı 2019 yılında yüzde 12,2’ye düşürüyoruz. bundan başka, 2002 yılında her 100 liralık ödenti gelirinin yaklaşık 86 lirası faiz ödemelerine giderken, 2019 yılında yalnızca yaklaşık 16 lirası faiz ödemelerine gidecektir” ifadelerini kullandı.

Yoksullukla çaba ettiklerini hatırlatan Oktay, “Türkiye’de 2002 yılında yüzde 30 olan günlük 4,3 doların aşağı harcama düzeyi ile geçinen toplum kesimi oranını 2015 yılına gelindiğinde yüzde 1,58’e düşürerek dünyada fakirlik oranlarını maksimum azaltan ülke olduk. Sosyal takviye harcamalarının GSYH’ye oranını yaklaşık 3 katına çıkardık. Son 16 yılda gereksinim sahibi vatandaşlarımıza takriben 283 milyar TL tutarında sosyal destek yaptık” biçiminde konuştu.

AK Parti iktidarları döneminde eğitime ayrılan kaynakların artmasıyla birlikte okullaşma oranlarının arttığını söyleyen Oktay, “2018-2019 eğitim ve öğretim yılında resmi ve özel edinmek üzere toplam 68 bin 471 okulumuzda bütün kademelerde 1 milyon 126 bin 851 hoca ve 17 milyon 658 bin 637 öğrencimiz ile eğitim ve öğretime devam ediyoruz. Hoca başına düşen öğrenci sayımız; ilköğretimde 16’ya, ortaöğretimde de 12’ye düşmüştür. Ülkemizin tüm coğrafi bölgelerindeki öğretmen doluluk oranları birbirine yakın bir orana yükseltilmiştir” diye konuştu.

Oktay, şunları kaydetti: “Bugün ise 81 il, 239 ilçe ve 4 adet KKTC’de elde etmek üzere toplam 781 yurtta yaklaşık 670 bin yatak sayısına ulaşılmıştır. Yatırım ve kiralama programı zarfında 2021 sene ardına kadar yurt kapasitemiz 881 bine ulaşacaktır. Yatırım programında 158 bin kapasiteli 181 adet yurt projesi bulunmaktadır. 2018 yılında aylık 470 TL olan burs/kredi miktarı, 2019 yılında aylık 500 TL olarak ödenecektir. 2019 yılında yüksek lisans öğrencilerine aylık bin TL, doktora öğrencilerine ise bin 500 TL burs/kredi ödemesi yapılacaktır.”

Oktay, güvenlikle ilgili olarak, “2018 içerisinde kırsalda güya barınma ve üs bölgelerine 87 bin 699, şehir merkezlerinde ise PKK/KCK şehir yapılanmasına yönelik 6 bin 763 operasyon yapılmıştır. 2018 yılında 352 terörist teslim olmuştur. Bunların yanında 2018 yılında 152 teröristin aileleri ile görüşerek ikna yolu ile teslim olmaları sağlanmıştır. Terör örgütünün üst seviye zaiyatları artmış, 2018’de 13’ü kırmızı kategoriden elde etmek üzere 104 sözde üstteki düzey terörist etkisiz ışık halkası getirilmiştir.2017 yılı başından bu yanlamasına ülkemizde eylem yapamayan DEAŞ terör örgütüne yönelik olarak 2018 yılında bin 206 operasyonla, 2 bin 648 birey gözaltına alınarak 854 kişi tutuklanmıştır” dedi.

DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmak, hudut güvenliğini karşılamak, Suriyeli göçmenlerin yurtlarına dönüşlerine yardımcı olmak ve bölgedeki sivillerin terör olaylarından zarar görmelerini alıkoymak maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri desteğindeki Serbest Suriye Ordusu göre, 24 Ağustos 2016’da Fırat Kalkanı Harekatı başlatılmış ve 29 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır. Fırat Kalkanı Harekatını müteakip ayrıca ülkemiz sınırlarının hem de Afrin bölgesinin kararlılık ve güvenliğini temin etmek, bölgedeki teröristleri etkisiz ülkü getirmek ve bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak maksadıyla 20 Ocak 2018’de Zeytin Dalı Harekatı başlatılmış ve 18 Mart 2018’de Afrin ilçe merkezinde denetleme sağlanmıştır. Harekat dahilinde 4 bin 500’den fazla PKK/PYD/YPG/DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz ışık halkası getirilmiştir. öte taraftan, Astana Mutabakatı gereği mütareke ihlallerinin gözlenmesi maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde; 12 gözlem noktası oluşturulmuş olup bu gözlem noktalarının inşa faaliyetleri devam etmektedir. Bilindiği üzere İdlib’de gerginliğin azaltılması ve askeri bir müdahalenin önüne geçilmesi nedeniyle 2018 Eylül ayında Tahran’da ve Soçi’de başarılı görüşmeler yapılmıştır. Bedelli askerlik kapsamında; 635 bin 392 vatandaşımızın başvuru işlemi tamamlanmış, 67 bin 591’inin esas eğitimleri sona ermiştir” ifadelerini kullandı.

Oktay Kaşıkçı cinayetine değinerek,”Geçtiğimiz Ekim ayı başında, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda barbarca bir cinayete kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında hukuktan ve ahlaktan yana koyduğumuz konuşma, bunun son örneğidir. Türkiye’nin bu konuda ortaya koyduğu ilkeli davranış, bütün dünya göre takdirle karşılanmış, cinayetin üstünün örtülmesinin de önüne geçmiştir. İnsanlık dışı bu olayın peşini, emri vereninden uygulayanına dek tüm suçlular tespit edilip yargı önüne çıkartılana kadar bırakmayacağımızı burada bir kez daha anlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Sudriyea konusunda Oktay, “Sınırlarımızın anında yanı başına yerleştirilen terör örgütleri kullanılarak, Suriye krizinin ülkemize ihracı gayretleri, bizi bu meselede sahada aslında var edinmek mecburiyetiyle karşısında karşıya bırakmıştır. Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatında DEAŞ’ı büyük bir yenilgiye uğratmış, Zeytin Dalı Harekatında da PYD üzerinden kurulan oyunu bozmuştur. İdlib’te Rusya ile vardığımız ve İran kadar da desteklenen mutabakat bir uçtan bir uca, koskocoman bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtik. Şu Anda de gündemimizde Fırat’ın doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu bozmak vardır. Bu meselenin çözümü için diplomatik yolları ardına kadar zorluyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasında bir süredir aralıksız gerilim, bölge için tehlike teşkil ettiğini gösteren Oktay, “Türkiye, Kırım’ın Rusya kadar ilhakını tanımamıştır, tanımayacaktır. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve istikrarına karşın öteki saldırıları da tasvip etmiyoruz. Karadeniz’in kuzeyindeki sorunların, barışçı yöntemlerle çözümü hususunda Sayın Cumhurbaşkanımız kadar taraflara telkinlerimizi her fırsatta yapıyoruz. Tabii Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri, Karadeniz’deki gelişmelerin fazla ötesinde bir genişliğe ve derinliğe sahiptir” diye konuştu.

Türkiye Amerika ilişkilerine karşın olarak Oktay, “Esasen Amerika bizim fazla uzun yıllar her tarafında en manâlı müttefikimiz olmuştur. Ancak son dönemde bu ülkeyle, bilhassa PYD ve FETÖ terör örgütleri konusunda artan bir şekilde derinleşen farklı yaklaşımlara sahip olduğumuzu görüyoruz. Amerika’nın yaptırımları çerçevesinde yaşadığımız sorunlar, ilişkilerimizin bir başka sorunlu yönünü oluşturuyor. Türkiye olarak, Amerika’dan beklentimiz, her alanda müttefiklik ruhuna uygun olarak hareket etmesidir. Karşımızda ülkemizin terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelesine saygı duyan ve yardım veren bir Amerika görmek istiyoruz” dedi. – ANKARA

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER