SON DAKİKA

Haber Rizem

Filipinler, popüler turizm merkezi Boracay Adası’nı, çevre kirliliğine yol açan altyapı problemlerini çözmek için, 6 aylığına turizme kapatıyor.

Bu haber 05 Nisan 2018 - 11:23 'de eklendi ve 889 views kez görüntülendi.

Filipinler’de beyaz kum plajlarıyla ünlü turizm merkezi  Boracay Adası’nın aşırı yoğunluk ve düzensiz yapılaşmanın yarattığı çevre  kirliliğine önlem almak üzere 6 aylığına turizme kapatılmasına karar verildi. 

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte başkanlığında toplanan  Bakanlar Kurulu, Ada’nın 26 Nisan’dan başlayarak 6 aylığına turizme kapatılmasını  kararlaştırdı.

Turizm Müsteşarı Frederick Alegre, karara dair yaptığı açıklamada,  “Siyasi irade kar güdüsünü bir tarafa bırakıp yıllardır devam eden çevre  ihmallerinin yarattığı problemleri çözme niyetini ortaya koymuştur. Adayı  kurtarmak ve daha ileri boyuttaki tahribatı önlemek için derhal önlem almamız  gerekiyor. ” ifadelerini kullandı.

Alegre, adadaki aşırı turist yoğunluğunun ve bu yoğunluğu karşılamak  üzere gelişen düzensiz yapılaşmanın ciddi çevre sorunlarına yol açtığına dikkati  çekti.

Bakanlar Kurulu kararında da turizm tesislerinin yanı sıra bölgeye  ekonomik sebeplerle göç eden yüzlerce yerleşimcinin ormanlarda ve koruma  altındaki sulak alanlarda kaçak yapılaşmaya sebep olduğu belirtildi.

Özellikle deniz suyunu kirleten kanalizasyon sorununa acil çözüm  bulunması gerektiği vurgulanan açıklamada adanın turizme kapatıldığı dönemde yeni  bir kanalizasyon altyapısı inşa edilmesi için çalışmalar yürütüleceği kaydedildi.

Devlet Başkanı Duterte, şubat ayında yaptığı açıklamada aşırı yoğunluk  ve yapılaşma nedeniyle Boracay’ın denizinin “foseptik çukuruna döndüğünü”  belirtmişti.

Ülkenin orta kesimlerindeki Panay Adası’nın kuzeybatı ucunda kıyı oku  gibi uzanan yaklaşık 10 bin dönümlük ada en fazla 30 bin kişiyi misafir  edebilecek kapasiteye sahip olmasına rağmen, bütün yıla yayılan turizm sezonu  boyunca günde ortalama 70 bin kişiyi misafir ediyor. Yılda 2 milyon turist  ağırlayan ada, ülke ekonomisine 1 milyar dolar civarında gelir sağlıyor.

Daha önce Tayland da benzeri bir kararı, 2000’de gösterime giren  Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı “Sahil” filmiyle ünlenen Adaman  Denizi’ndeki Phi Phi Lee Adası için almıştı. Hükümet, adanın hazirandan  başlayarak 4 aylığına turizme kapatıldığını açıklamıştı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER